E-papierosy to niezwykłe urządzenia. Ich pojawienie się wywołało niemałą rewolucję, która na zawsze zmieniła nasze podejście do tematu palenia. Dzięki e-papierosom mamy możliwość nie tylko inhalowania się tytoniem i różnymi jego zamiennikami, ale również olejkami i suszem innych ziół. Z e-papierosów korzystają rozmaite osoby – zarówno młodzi, jak i doświadczeni palacze, poszukujący alternatyw zdrowszych niż zwykły tytoń. Zapraszamy do lektury, w trakcie której wprowadzimy cię w temat e-papierosów oraz podpowiemy – jak dbać o to urządzenie, by działało przez lata.
Zakup pierwszego e-papierosa – jak się do tego zabrać?
E-papierosy występują w wielu różnorodnych wersjach, różniących się rozmiarem, kształtem, designem. W każdym modelu e-papierosa występują jednak te same kluczowe elementy – ogniwo elektryczne (czyli po prostu bateria), akumulator, atomizer i pojemnik na liquid. Rozróżnić można przede wszystkim e-papierosy rozkładalne i nierozkładalne. Zdecydowana większość urządzeń podpada pod pierwszą kategorię. Do drugiej zaliczają się e-papierosy jednorazowe, których nie rozkręcamy po użyciu, a jedynie – wyrzucamy.
Przystępując do wyboru e-papierosa warto rozpocząć od oceny jego podstawowych parametrów fizycznych. Upewnijmy się, czy dany model urządzenia dobrze leży w naszej dłoni, czy nie jest zbyt ciężki oraz czy po prostu nam się podoba. Dobrze jest rozejrzeć się w dostępnym asortymencie przed dokonaniem pierwszego zakupu. Ponadto, warto skorzystać z pomocy wprawionego doradcy klienta – którego powinniśmy spotkać w sklepach specjalistycznych.
Najważniejsze elementy w budowie e-papierosów
Pierwszym istotnym elementem w budowie każdego e-papierosa jest akumulator. Znaleźć możemy zarówno urządzenia z wbudowanym, jak i wymiennym akumulatorem. W tych ostatnich, mamy możliwość wymiany akumulatora w przypadku jego rozładowania. Oczywiście, akumulatory występują w rozmaitych wersjach różniących się przede wszystkim pojemnością.
Atomizer to druga kluczowa część w budowie każdego e-papierosa; nazywany jest również parownikiem lub po prostu – górną częścią. Atomizer składa się ze zbiornika na liquid oraz podgrzewającej go grzałki. Jest to część, którą również będziemy musieli co jakiś czas wymienić (zdecydowanie rzadziej niż akumulator). Głównym powodem jest fakt, że na ściankach atomizera powstaje osad, który z czasem wywołuje nieprzyjemne zmiany w smaku liquidu.
Liquidy do e-papierosów
Oczywiście, e-papieros nie będzie sam z siebie działał. Do jego użytkowania konieczne jest dysponowanie specjalnym liquidem. Istotnym składnikiem niemal wszystkich dostępnych na rynku liquidów jest nikotyna. Rzadko spotykamy płyny pozbawione jej w składzie.
Pozostałą część składu liquidu stanowią specjalne nośniki chemiczne, które generują powstawanie chmurki. Mogą to być zarówno gliceryna, jak i glikol propylenowy – lub ich mieszanka. Odpowiadają one również za powstające wrażenia smakowe.
Poza nimi, w składzie liquidu znajdują się substancje będące nośnikiem aromatu (niekiedy na etykietach wymienione są konkretne substancje chemiczne odpowiedzialne za wrażenia smakowe). Pozostałe składniki to przede wszystkim dodatki regulujące lepkość liquidu, woda lub alkohol.
Artykuł powstał przy współpracy z Liquider – sklepem internetowym i siecią sklepów stacjonarnych z asortymentem dla e-palaczy.