Funkcjonalna otwarta strefa dzienna w nowoczesnym domu parterowym – co powinna zawierać?

0
1740
Funkcjonalna otwarta strefa dzienna w nowoczesnym domu parterowym - co powinna zawierać?

Otwieranie pomieszczeń strefy dziennej w domach jednorodzinnych staje się coraz popularniejsze. Jest to praktykowane zarówno w klasycznych, jak i nowoczesnych projektach. Na takie rozwiązanie decydują się inwestorzy, którym zależy na jasnych i przestronnych pomieszczeniach, w których cała rodzina będzie mogła spędzić przyjemnie wspólnie czas, a jednocześnie będzie mogła w razie potrzeby znaleźć kącik potrzebny dla siebie. Co warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na takie rozwiązanie? Co powinno znaleźć się w takiej strefie?

Wybór projektu z otwartą strefą dzienną – o czym należy pamiętać?

Obecnie wybór gotowych projektów domów jest tak duży, że w wielu przypadkach można bez problemu znaleźć taki z otwartą strefą dzienną. Jednak czasem może zdarzyć się tak, że żaden z projektów nie będzie inwestorowi odpowiadał. Nic straconego, można wybierać spośród projektów, które mają zamknięte pomieszczenia ze strefy dziennej. Trzeba tutaj jednak pamiętać o jednej ważnej rzeczy. Taki projekt musi mieć adnotację, że można w nim wprowadzać zmiany oraz w jakim zakresie. Przy otwieraniu strefy dziennej konieczne bowiem będzie wprowadzenie zmian w rozkładzie pomieszczeń, a także wyburzanie ścian działowych. Projekty, które spełniają takie wymagania, można znaleźć między innymi na stronie www.domoweklimaty.pl. Natomiast podpowiedzi dotyczące tego, jak znaleźć projekt dostosowany do budżetu inwestora można znaleźć w artykule Projekty domów nowoczesnych – nie muszą być drogie!

Otwarta strefa w nowoczesnym domu

Otwarta strefa dzienna – jak ją urządzić?

Strefa dzienna może być otwarta całkowicie lub częściowo. Zazwyczaj tworzą ją trzy pomieszczenia – salon, jadalnia i kuchnia. Czasami jest urządzana w taki sposób, aby taras przy salonie był jej przedłużeniem. Niekiedy inwestorzy decydują się również jedynie na częściowe otworzenie tych pomieszczeń, np. zostawiając niewielką część ściany działowej pomiędzy kuchnią a jadalnią i salonem. Można wówczas wykonać w niej barek, który będzie mógł służyć jako blat roboczy lub niewielki stolik do spożywania śniadania czy szybkiej wieczornej przekąski. Przy urządzaniu takiej strefy można zdecydować się na jedno z dwóch rozwiązań – urządzenie jej w całości w takiej samej kolorystyce i stylistyce lub dla poszczególnych pomieszczeń wybrać nieco inne odcienie, co pozwoli na subtelne wyznaczenie granic poszczególnych pomieszczeń.

Kuchnia z salonem w modelu otwartym

Dlaczego warto otworzyć strefę dzienną w domu?

Otworzenie strefy dziennej w domu ma wiele zalet. Jedną z nich jest uzyskanie sporej przestrzeni łatwej do zagospodarowania. Pozwala też to uzyskać efekt przestrzenności. Otwarte na siebie pomieszczenia są też jaśniejsze, co sprawia, że przebywanie jest w nich przyjemności i długo można korzystać z naturalnego oświetlenia. Szczególnie jeśli w domu zastosowane zostaną duże okna. Ciekawy efekt szczególnie można uzyskać, gdy ściana, która łączy dom z tarasem będzie całkowicie lub częściowo przeszklona. Otwarcie salonu, kuchni i jadalni na siebie znacznie też ułatwia przemieszczanie się pomiędzy tymi pomieszczeniami.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here