Historia palenia – jak czynność ta zmieniała się na przestrzeni lat?

0
175
Historia palenia

Palenie jest czynnością uprawianą przez ludzi już od wielu tysięcy lat. Historia pokazuje, że pierwszy kontakt z tytoniem mieli rdzenni Amerykanie, którzy zaczęli aplikować go już ponad 2000 lat temu. Miało to wtedy na celu świętowanie wyłącznie obrzędów religijnych, a mieszkańcy tamtych terenów wierzyli w siłę tytoniu pozwalającą na łączenie się z duchami ich przodków.

Dziś proces spalania suszu wygląda całkowicie inaczej. Ludzkość dysponuje dziesiątkami technik oraz niekończącym się wyborem roślin przeznaczonych do palenia. W poniższym wpisie opowiemy, jak postęp technologii przyczynił się do wynajdywania nowych odmian aplikowania suszu, a także wskażemy na najpopularniejsze obecnie formy tego dawnego rytuału. Zapraszamy!

Papieros – najstarszy sposób palenia tytoniu

Dostępne w dzisiejszych sklepach papierosy nijak mają się do tych, które ludzkość paliła jeszcze kilkaset, a nawet kilkadziesiąt lat temu. Początki papierosów i cygar wywodzą się prawdopodobnie z krajów zachodnich, a dokładniej Hiszpanii. Oczywiście, nie używano wtedy do tego hurtowo produkowanych bletek z filtrami węglowymi, a najzwyczajniej zawijano susz w liść tytoniu. W innych regionach, bibułkę tworzono z liści bananowca.

Z biegiem lat ludzie zaczęli zastanawiać się, jak zwiększyć efektywność palenia. Tytoń zaczęto uprawiać już w wielu krajach świata, a sam trend wyszedł z Ameryki i Europy opanowując tym samym Azję i Afrykę. Do powstania pierwszej fabryki papierosów trzeba było jednak trochę poczekać – ta powstała na Kubie w 1853 roku.

Fajka – forma palenia uwielbiana przez Europejczyków

Do dziś uznaje się, że fenomen palenia fajki również zapoczątkowali Amerykanie. Niemniej jednak, zaraz pod odkryciu Ameryki, ten typ akcesoriów zawitał również do Europy – w szczególności do Wielkiej Brytanii. To właśnie tam zyskał niemałą popularność i został rozsławiony na cały świat. Trzeba przyznać, że przy użyciu tej formy aplikowano nie tylko tytoń, ale również ususzone konopie. Dziś fajki możemy spotkać w każdym sklepie z akcesoriami do palenia. Mają one natomiast bardziej charakter kolekcjonerski, gdyż mało osób decyduje się na korzystanie z takiej formy aplikowania suszu.

Palenie dziś – waporyzatory i skręty

palenie

Sztuka palenia jest dziś oparta głównie na nowoczesnej technologii. Wielbiciele klasyki mówią, iż nie jest to już to samo. Patrząc obiektywnie trzeba jednak przyznać, że wszystko to poszło w dobrą stronę. Ograniczenie emisji szkodliwych substancji smolistych oraz większa dbałość o zdrowie – to główny czynnik, dla którego współcześnie odeszło się od nadmiernie klasycznych papierosów bez filtra. Dziś na tapet bierze się waporyzatory butanowe, stacjonarne czy przenośne. Mają one za zadanie podgrzać susz do odpowiedniej temperatury i uwolnić tym samym całkowitą esencję smaku i aromatu.

Rzeczą zbliżoną do klasyki jest obecnie skręt. Nowoczesne bletki i dobrze wykonane filtry wpływają jednak na wygodę palenia, a także nie przepuszczają żadnych substancji smolistych do organizmu ludzkiego.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here