Jak dobrać farbę lateksową?

0
2161

Malowanie ścian to szybki i tani sposób na odmianę wnętrza. Kiedy wybieramy farbę do malowania najczęściej koncentrujemy się na jej kolorze. Mniej zwracamy uwagę na jej parametry. Tymczasem okazuje się, że wygląd ścian zależy nie tylko od koloru farby, ale także jej rodzaju. Na rynku jest bardzo duży wybór farb przeznaczonych do malowania wnętrz mieszkalnych.

Najczęściej wybieranym rodzajem farb są farby emulsyjne. Wśród nich wyróżniamy między innymi farby lateksowe, które po raz pierwszy pojawiły się w latach 90. XX wieku na rynku amerykańskim. Z miejsca podbiły serca Amerykanów, z czasem stały się dostępne także w Polsce. Dlaczego warto wybrać właśnie ten rodzaj farby?

Zalety farb lateksowych

Zdecydowana większość farb lateksowych to produkty bardzo wysokiej jakości. Farby te doskonale kryją i są bardzo wydajne. Cechą, na którą warto zwrócić uwagę w przypadku farb lateksowych jest fakt, iż są one farbami zmywalnymi. Ścianę pomalowaną zmywalną farbą lateksową możemy bez trudu umyć. Nie musimy też obawiać się, że usuniemy nie tylko zabrudzenia, ale także farbę. Nowoczesne farby lateksowe, które obecnie dostępne są w polskich sklepach tworzą na ścianach powłokę, która może „oddychać”. To bardzo cenna zaleta, która sprawia, że farbą lateksową możemy pomalować ściany w łazience bez obawy, że rozwinie się na nich pleśń. Farby lateksowe doskonale nadają się również do kuchni. Zawarte w nich składniki chronią ściany przed zabrudzeniami typowymi dla kuchni, a przede wszystkim przed oparami tłuszczu.

Jak malować farbą lateksową?

Farbą lateksową (tak jak każdą inną) malujemy tylko czyste i suche ściany. Pamiętajmy więc, aby przed przystąpieniem do malowania umyć ścianę wodą z dodatkiem mydła lub płynu do mycia naczyń. Kiedy ściana wyschnie, możemy malować używając pędzla lub wałka. Warto pamiętać, że farbę lateksową można stosować w pomieszczeniach, w których temperatura nie jest niższa niż 10 stopni Celsjusza.

Wysoka paroprzepuszczalność, możliwość wielokrotnego mycia, łatwe malowanie, wysoka odporność na wilgoć – to największe zalety farb lateksowych. Za minus można uznać wysoką cenę. Ale biorąc pod uwagę możliwość szorowania ścian – cena nie jest wysoka. Łatwiej i taniej jest umyć ścianę niż malować ją po kilku miesiącach na nowo. Farby lateksowe są bezpieczne – nie jest do nich dodawany ołów. Możemy więc malować nimi także pokoje dziecięce. Użycie farby lateksowej zapewni nam ściany o idealnym wyglądzie. Są idealne do każdego pomieszczenia: kuchni, łazienki, salonu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here