Aperol, włoski aperitif, jest najczęściej łączony z Prosecco. Aperol Spritz. To nie jedyny sposób na spożywanie tego 11% trunku.
Aperol jest alkoholem ziołowym o charakterystycznym słodko-gorzkim smaku. Aperol ma jasnoczerwony kolor. Choć dokładna receptura nie jest znana, wiemy, że zawiera goryczkę, gorzką pomarańczę i rabarbar, a także chininę i ekstrakt ziołowy. Alkohol ten został po raz pierwszy zaprezentowany w 1919 roku na międzynarodowych targach w Padwie. Był to wynik siedmiu lat ciężkiej pracy braci Sivio i Luigi Barbieri. Aperol został spopularyzowany dopiero po II wojnie światowej. Z czym łączyć Aperol? Oto odpowiedź na to pytanie.
Aperol Spritz, drink, który po raz pierwszy powstał we Włoszech, stał się popularny wśród młodych ludzi. Stopniowo rozprzestrzeniał swoją popularność na inne części globu. Aperol Spritz został szybko pozycjonowanie przez Grupę Campari jako „idealny drink na towarzyskie okazje”, gdy w 2003 roku został przejęty przez firmę Aperol. W 2011 roku Campari wprowadziło na rynek samodzielny napój, który zawiera tylko 8 procent alkoholu. Miało to na celu umożliwienie konsumentom delektowania się napojem we własnym tempie.
Napój Aperol Spritz stał się światowym hitem. Według Drinks Internaional, był to dziewiąty najpopularniejszy koktajl na świecie w 2019 roku. Aperol nie musi być spożywany w tej formie. Istnieje wiele innych napojów Aperol, którymi można się cieszyć bez Prosecco.
Jak pić Aperol?
Aperol można pić przed posiłkami, aby pobudzić apetyt i trawienie. Orzeźwiający, wyważony smak Aperolu sprawia, że można go pić bezpośrednio lub z lodem. Nie ma ogólnych wytycznych co do temperatury, w jakiej należy go podawać. W formie koktajlu Aperol najlepiej podawać schłodzony w kieliszkach do wina. Jeśli Aperol ma być stosowany jako aperitif, najlepiej użyć kieliszków do likieru.
Aperol można mieszać z innymi napojami. Aperol doskonale komponuje się z wodą gazowaną, sokiem pomarańczowym, grejpfrutowym lub lemoniadą. Dobrym pomysłem jest łączenie takiego koktajlu z przekąskami. Można postawić na kanapki z tuńczykiem, kurczakiem, tuńczykiem lub łososiem.
Sprawdź również: Aperol zamiennik
Aperol Spritz: historia
Według „Drinks Internaional”, Aperol Spritz był dziewiątym najpopularniejszym koktajlem na świecie w 2019 roku. Większość ludzi miała ten napój w pewnym momencie swojego życia. Nie wiadomo, że Aperol nie został wynaleziony w czasie, gdy został stworzony. Napój ten na początku nazywał się spritz i powstał podczas wojen napoleońskich w XIX wieku. A dokładniej mówiąc, kiedy wojska austriackie okupowały region Veneto.
Nie tylko żołnierze, ale także dyplomaci, kupcy i robotnicy z Austrii szybko zapoznali się z szeroką gamą lokalnych win. Napoje te miały wyższą zawartość alkoholu niż te, które do tej pory spożywali, zwłaszcza piwo, którego nie mieli na podbitych terenach. Było też bardzo gorąco, co tylko podkreślało moc włoskich win. Przybysze poprosili miejscowych gospodarzy o spritzen (po niemiecku spryskać), aby wino stało się lżejsze. W ten sposób powstał spritz.
Chociaż wino było pierwotnym punktem wyjścia dla przepisu na spritz, ewoluował on powoli. Najpierw czystą wodę zastąpiono jej gazowaną wersją. Następnie smaki były stopniowo wzbogacane wzmacnianym winem lub likierami.