Sezon na infekcje w pełni i wiele osób zmaga się z katarem, kaszlem, objawami grypopodobnymi. Poszukiwanie naturalnych metod lub leków, które pomogą złagodzić dolegliwości jest czasem dość trudne, a przecież producenci niezmiennie przekonują do tego, że to właśnie ich propozycja jest skuteczna, działa szybko, jest bezpieczna. Niezmiennie klienci sięgają więc po spray do nosa na katar. Ten odpowiednio dobrany będzie przyspieszać regenerację śluzówki, odblokuje, a także pozwoli zadbać o właściwą higienę. Preparaty bazują na rozmaitych czynnikach aktywnych, ale pozwalają znacząco skrócić czas kataru, który bywa uciążliwy i utrudnia funkcjonowanie.
Na co zwrócić uwagę, kupując spray do nosa na katar?
Mówi się, że leczony katar trwa siedem dni, a nieleczony tydzień. Oczywiście w aptekach znaleźć można szereg preparatów, które ułatwiają pozbycie się infekcji. Nos jest ważnym organem. Nie tylko pozwala cieszyć się zapachami, ale także zapewnia odpowiednie dotlenienie organizmu. Jest także najlepszą barierą przed bakteriami i wirusami, więc pełni rolę filtra, na którym gromadzą się zagrażające zdrowiu zanieczyszczenia i drobnoustroje. Właściwa higiena nosa staje się więc podstawą. Dlatego na co dzień warto sięgać po czystą wodę morską w sprayu oraz sól fizjologiczną w ampułkach. Można nią zakraplać nos lub też używać w nebulizatorze. W ten sposób najłatwiej można zadbać o prawidłowe funkcjonowanie błony śluzowej. Poza tym naturalne preparaty są świetne również w czasie kataru lub też wtedy, gdy mamy wrażenie zatkanego nosa lub jego przesuszenia. Również alergicy stosują wodę morską w celu oczyszczania z pyłków traw i drzew.
Naturalne i lecznicze
W składzie wielu preparatów na katar znaleźć można wykorzystywane od wieków zioła. Poza tym spraye bazują na składnikach obkurczających śluzówkę oraz łagodzących stan zapalny takich tak na przykład xylometazolin, oxymetazolin i nafazolina. Zawsze warto jednak sięgać po te leki, które nie zawierają szkodliwych konserwantów. Za każdym razem spray do nosa na katar musi być dobrany indywidualnie. Poza tym wymienione już leki należy stosować zgodnie z przeznaczeniem oraz nie dłużej niż 3-5 dni. W przeciwnym razie kuracja może zakończyć się katarem polekowym, który jest trudny do rozpoznania. Specjalistycznego leczenia wymaga natomiast zapalenie zatok i w tym wypadku warto nie sięgać po produkty bez recepty, a należy zasięgnąć porady lekarskiej. Niezmiennie nie będzie szkodzić woda morska oraz środki, które działają wspomagająco przy leczeniu zatok. Często zawierają wyciągi ziołowe o działaniu antybakteryjnym i przeciwzapalnym. Dużą popularnością cieszy się też spray do nosa na katar ze srebrem.