Trening autogenny jest metodą relaksacyjną, która zapewnia doskonałe ukojenie dla umysłu i rozluźnienie dla spiętego codziennym funkcjonowaniem ciała. Warto więc zapoznać się z tą metodą, zacząć ją stosować codziennie i przede wszystkim wykonywać ją prawidłowo. Wówczas szybko zauważymy efekty – nasze ciało i nasza psychika bardzo nam za to podziękują!
Przeczytaj też: http://www.droga.com.pl/trening-autogenny-jak-go-wykonac-poznaj-przydatne-wskazowki/
Trening autogenny – co to takiego?
Trening autogenny jest jedną z najczęściej stosowanych technik relaksacyjnych. Doskonale sprawdza się w zwalczaniu różnego rodzaju dolegliwości, szczególnie tych psychosomatycznych, a także działa wspomagająco w leczeniu nerwic, lęków czy stanów depresyjnych. Polega on przede wszystkim na tym, aby redukować napięcie, które w ciągu dnia gromadzi się w naszych mięśniach i narządach. Napinanie i rozluźnianie mięśni, bo na tym najczęściej w praktyce skupiamy się podczas treningu autogennego, powoduje w naszym ciele rozluźnienie i odprężenie. W ten sposób relaksuje się nasze ciało, ale także odpoczywa i regeneruje umysł.
Trening autogenny wymaga od nas jednak dużego skupienia, uwagi i systematyczności. Aby był skuteczny, musimy włożyć w niego nieco wysiłku. Wyróżniamy dwa rodzaje treningów autogennych:
- Technika progresywnej relaksacji mięśni Jacobsona – powstała w latach 20-tych XX wieku. Polega przede wszystkim na napięciu, wstrzymaniu ruchu, a następnie rozluźnieniu mięśni – każdego po kolei od stóp do twarzy. Wymaga od ćwiczących skupienia na wykonywanych zadaniach i lokalizowania bólu, który nam towarzyszy. Treningowi towarzyszy głęboki i regularny oddech.
- Trening autogenny Schulza – powstał na podwalinach hipnoterapii i łączy w sobie elementy jogi, hipnozy i medytacji. Oddziałuje na podświadomość. Podczas tego treningu głos przewodnika zachęca nas do odczuwania ciepła i ciężkości w różnych partiach ciała.
Jak trenować, aby trening autogenny był skuteczny?
Zainteresowały Cię powyżej wymienione metody relaksacji? Pamiętaj, że aby były skuteczne, powinieneś nauczyć się je dobrze wykonywać. W tym celu musisz stosować się do kilku zasad. Po pierwsze, jeśli decydujesz się na wykonywanie treningu autogennego, powinieneś robić to regularnie, najlepiej codziennie. Nie przystępuj jednak do niego, jeśli czujesz się bardzo zmęczony lub wyczerpany, a także niewyspany. Trening wymaga od Ciebie włożenia w niego pewnej ilości energii, jeśli brakuje Ci jej już na starcie, będzie nieefektywny.
Ponadto podczas treningu powinieneś korzystać z narzędzi, które Ci go ułatwią. Najprostsze to aplikacje zawierające przewodniki po treningu autogennym lub nagrania na YouTube, które Cię przez niego przeprowadzą. Ćwiczenia i polecenia wykonuj dokładnie. Dzięki temu z czasem zaczniesz obserwować pierwsze jego efekty.
Zobacz też: http://www.diapazon.pl/jak-prawidlowo-wykonywac-techniki-relaksacyjne/