Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych?

0
4188
Jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w bazie danych

Jesteś świeżo upieczonym kierowcą i chcesz sprawdzić czy prawo jazdy jest gotowe? A może brałeś/aś udział w stłuczce, a kierowca, który ją spowodował, nie ma przy sobie dokumentów i chcesz wiedzieć jak sprawdzić, czy prawo jazdy jest w bazie danych? Niezależnie od tego, na jaki kurs na prawo jazdy się zdecydowałeś/aś lub dopiero zdecydujesz, procedura sprawdzania dokumentów w systemie przebiega tak samo. Dlatego w dzisiejszym artykule prezentujemy, jak krok po kroku poruszać się po bazach danych, czego potrzebujesz do namierzenia swojego dokumentu oraz w jakich sytuacjach szczególnie może Ci się przydać ta wiedza. Zachęcamy do lektury!

Po co i jak sprawdzić czy prawo jazdy jest w systemie?

W Polsce od 5 grudnia 2020 roku zostały wprowadzone w życie nowe przepisy dotyczące ruchu drogowego. W związku z nimi kierowca nie ma obowiązku posiadać przy sobie prawa jazdy. Wygodnie, ale i problematycznie, ponieważ np. uczestnicy kolizji mogą mieć utrudnioną wzajemną weryfikację posiadania uprawnień do kierowania pojazdów.

Z pomocą przychodzi system Centralnej Ewidencji Kierowców, który umożliwia sprawdzenie posiadanych kategorii, czasu ich ważności, a także tego, czy prawo jazdy nie zostało zatrzymane. Chcąc sprawdzić te informacje, należy wejść na stronę gov.pl, wybrać zakładkę „kierowcy i pojazdy”, a następnie w „sprawdź uprawnienia kierowcy”. Do weryfikacji potrzebne będą nam dane tj. imię i nazwisko oraz seria i numer blankietu z prawa jazdy. Warto zatem mieć spisane te dane lub móc zadzwonić w takiej sytuacji do kogoś bliskiego, kto może przekazać nam serię i numer dokumentu, kiedy jesteśmy w drodze.

Kiedy prawo jazdy jest w systemie?

Prawo jazdy pojawi się w systemie jeszcze zanim otrzyma się fizyczny dokument, poświadczający uprawnienia do prowadzenia pojazdu. Jednak ze względu na konieczność wpisania serii oraz numeru prawa jazdy w systemie, niemożliwym będzie sprawdzenie, czy prawo jazdy jest gotowe w bazie danych przed uzyskaniem fizycznego dokumentu. Dlatego jeśli jesteś świeżo po kursie prawa jazdy i egzaminach, musisz uzbroić się w cierpliwość.

Elektroniczne prawo jazdy

Dużym ułatwieniem dla kierowców, którzy chcą być mobilni nie tylko w przestrzeni drogowej, ale i wirtualnej, będzie elektroniczne prawo jazdy. Można je zainstalować w swoim smartfonie za sprawą bezpłatnej aplikacji mPrawo jazdy. Jednak do jej użytkowania należy uprzednio korzystać z również darmowej aplikacji mObywatel. Dzięki tym aplikacjom można wirtualnie odzwierciedlić stan fizycznych dokumentów. W ten sposób już zawsze będziesz mieć dokumenty przy sobie, pod warunkiem, że nie rozstajesz się z telefonem. To wygodny sposób na weryfikację uprawnień do prowadzenia pojazdów, który może się przydać chociażby przy wypożyczaniu samochodu, zakupie ubezpieczenia, rutynowej kontroli drogowej, a także podczas stłuczki.

Ewidencja prawa jazdy – o czym warto pamiętać?

Korzystając z elektronicznego prawa jazdy lub strony CEK, warto mieć na uwadze, że w bazach danych zdarzają się błędy – szczególnie, że to stosunkowo nowe narzędzie. Dlatego chcąc uniknąć nieprzyjemnych sytuacji przy sprawdzaniu prawa jazdy, należy wcześniej sprawdzić poprawność danych na stronie czy w aplikacji. W razie jakichkolwiek niezgodności, można je również zgłosić online. Oczywiście nadrzędnym dokumentem jest fizyczne prawo jazdy, dlatego w razie pomyłek nie należy się obawiać o konsekwencje – zawsze można się powołać na dokument i np. nie przyjmować mandatu.

CEK prawo jazdy – znajdź swój dokument!

Każdy może odnaleźć swój dokument upoważniający do kierowania pojazdem w bazach danych. Niezależnie od tego, jaki kurs wybrałeś/aś – kurs kategorii B, C, D czy inny – Twoje prawo jazdy będzie figurować w systemie. Baza danych o prawie jazdy obejmuje wszystkie osoby uprawnione do prowadzenia jakichkolwiek pojazdów (również motorniczych tramwajów).

Jeżeli jeszcze nie posiadasz uprawnień do prowadzenia pojazdu – zachęcamy do zdobycia takowych w przyjaznej i profesjonalnej szkole Kursy Lektor. Poruszaj się po wirtualnych przestrzeniach równie bezproblemowo, co po drogach!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here