Jak szybko wyrównać ściany?

0
1890
Jak szybko wyrównać ściany?

Kiedy nosisz się z zamiarem wykonania prac remontowych, koniecznie powinieneś najpierw właściwie do tych robót się przygotować. W tym celu niezbędne jest nie tyle sięgnięcie po pędzel i wiadro z farbą, co zwłaszcza rozpoczęcie równania sufitów i ścian. Po to to wszystko, aby nie było po nałożeniu warstwy malarskiej, czy tym bardziej jakichś dekoracyjnych powłok żadnych problemów z chropowatościami.

Generalnie chodzi o to, aby uzyskać jak najbardziej idealną powierzchnię równej gładzi. O tym, jak to zrobić dowiesz się natomiast bezpośrednio z niniejszego poradnika, do lektury którego serdecznie zapraszamy.

Jest wiele rozmaitych metod równania podłoża i każda z nich odznacza się innymi zaletami i wadami. Sporo jest także sposobów uniwersalnych, jakie pozwalają na błyskawiczne podziałanie na nierówności oraz ich jednorazowe, szybkie wyeliminowanie raz na zawsze. W niniejszym tekście natomiast poświęcimy więcej uwagi na trzy praktyczne techniki. Po pierwsze – szybkowiążące i szybkosprawne zaprawy wyrównujące oraz gipsy szpachlowe. Po drugie- płyty gipsowo-kartonowe oraz montowane do rusztu czy też klejone. Po trzecie – płyta budowlana.

A teraz przejdźmy do krótkiej charakterystyki tych trzech wariantów. Otóż pierwsza z opcji wyżej wymienionych, czyli zastosowanie zaprawy cementowej bądź gipsu szpachlowego to na pewno najbardziej ekonomiczne rozwiązanie. Co więcej, nie da się ukryć, iż jest to wariant zdecydowanie najprostszy w wykonaniu – nie ma większych trudności z tym, żeby przygotować takie materiały samodzielnie, nawet nie znając się jakoś szczególnie na budowlance. Można także postawić na inwestycję w podobne preparaty już gotowe, dostępne w supermarketach budowlanych.

Są one łatwo dostępne, zaś ich zastosowanie w żadnym stopniu nie wymaga precyzji czy większego doświadczenia. Niestety minusem w tym zakresie okazuje się czasochłonność zabiegu równania ścian tą metodą. Dlaczego? Ponieważ trzeba odczekać, aż zaprawa wyschnie i zwiąże się wystarczająco dobrze, aby cokolwiek móc robić dalej na murze. Zaprawy są gotowymi mieszankami, nabywanymi w workach, mieszanymi po otwarciu z wodą. Nanosimy je na nierówności stalowymi pacami.

Jak szybko wyrównać ściany?

Jeżeli chodzi o drugą metodę czyli gipsowo-kartonowe płyty, to są one świetne w przypadku chęci pozbycia się naprawdę dużych nierówności na powierzchni. Idealnie sprawdzają się powiedzmy przy równaniu sufitów.

Płyty te robi się z gipsu w charakterystycznej otulinie, którą jest karton. Otulina ta jest obustronna. Są cieniutkie warstwowo i w zależności od tego, jakie jest zapotrzebowanie, różnicowana jest grubość stosowanego pod płytą kleju. Należy je wyróżnić za efektywność działania. Pozwalają równać błyskawicznie, bez większego czasu oczekiwania.

Jeżeli natomiast chodzi o trzeci wariant, to jest z płytą budowlaną w roli głównej, to mowa tu o materiale jaki tworzony jest z warstwy polistyrenu ekstrudowanego czyli w skrócie oznaczanego jak XPS. Dodatkowo w skład takiej płyty wchodzi także klej mineralny, którym fabrycznie pokrywa się wspomniany polistyren. W nim zatopiona jest siatka z włókna szklanego.

W konsekwencji otrzymujemy konstrukcję, która odznacza się komfortem wykorzystania. Jest to zatem metoda o wiele bardziej wygodna niż wszystkie wyżej wymienione, a sama płyta tej kategorii jest banalnie prosta w obróbce. Nie ma problemu z jej przycinaniem, docinaniem, profilowaniem w zależności od naszych potrzeb z zastosowaniem piłki ręcznej, piły elektrycznej, noża czy wyrzynarki.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here