W aptekach znajdziemy mnóstwo różnych preparatów, które stosuje się jako probiotyk dla dorosłych. Który z nich wybrać? Czym kierować się przy wyborze? Co powinien zawierać dobry probiotyk dla dorosłych? Odpowiadamy na pytania i radzimy, na co zwrócić uwagę.
Czym jest flora bakteryjna jelit?
Zapewne słyszeliście o bakteriach probiotycznych. To dobroczynne dla naszego zdrowia mikroorganizmy zamieszkujące ściany jelit. Funkcjonują one w ekosystemie zwanym mikroflorą bakteryjną jelit, zwaną również mikrobiotą lub mikrobiomem. Jaką rolę dobre bakterie odgrywają w organizmie? Przede wszystkim wspomagają procesy trawienia.
Dorosły człowiek ma w jelitach około 2 kg bakterii, z czego większość powinny stanowić właśnie bakterie probiotyczne. Ich przewaga jest istotna, ponieważ to dzięki niej trzymane są w ryzach inne mikroorganizmy zasiedlające nasz przewód pokarmowy, a niekoniecznie korzystnie wpływające na nasze zdrowie.
Kiedy stosuje się probiotyk dla dorosłych?
Probiotyk dla dorosłych to suplement diety, który zawiera starannie wyselekcjonowane szczepy bakterii probiotycznych, głównie bakterii fermentacji mlecznej. Kolonizują one ściany jelit i wspomagają już istniejące tam kolonie dobroczynnych mikroorganizmów.
Suplementowanie probiotyku jest wskazane po przyjmowaniu antybiotyków i po nieprzyjemnościach jelitowych.
Antybiotykoterapia działa nie tylko na chorobotwórcze bakterie, ale wyjaławia całą florę bakteryjną jelit, czyli osłabia także bakterie probiotyczne. To dlatego po antybiotyku często nie mamy apetytu i męczą nas problemy ze strony układu pokarmowego.
Probiotyk po biegunce podaje się w celu uzupełnienia korzystnych dla zdrowia bakterii jelitowych, które mogły zostać stamtąd „wypłukane”.
Probiotyk dla dorosłych doskonale sprawdzi się podczas podróży, gdy podróżujemy do krajów o innym poziomie sanitarnym, zmieniamy dietę i wodę, a także po terapii lekami mającymi negatywny wpływ na kształt mikroflory jelitowej.
Po czym poznać dobry probiotyk?
Dobry probiotyk to taki, który spełnia swoje zadanie, a więc dostarcza do jelit żywe szczepy bakterii probiotycznych, tak, aby mogły się tam zasiedlić i wzbogacić mikrobiom. Zwróćmy uwagę na skład preparatu. Powinien on zawierać przynajmniej kilka szczepów bakterii probiotycznych. Dobrze, jeśli znajdują się wśród nich bakteria z rodzaju Lactobacillus i Bifidobacterium.
Warto też rozważyć synbiotyk, czyli preparat zawierający zarówno bakterie probiotyczne, jak i pożywienie dla nich, czyli substancje prebiotyczne. Synbiotyk będzie miał w swoim składzie, oprócz szczepów bakterii probiotycznych, także fruktooligosacharydy lub oligofruktozę i inulinę, czyli węglowodany złożone pochodzenia roślinnego. Są one źródłem energii dla bakterii probiotycznych i pomagają im sprawniej zasiedlić jelita.