Jak wybrać odpowiedni tornister dla ucznia?

0
388
tornister

Tornister powinien być odpowiednio dopasowany do wieku ucznia. Najwięcej problemów mają z tym rodzice, którzy wysyłają swoje dziecko do pierwszej klasy. Wybór konkretnego plecaka będzie miał wpływ na zdrowie i komfort użytkowania przez dziecko, a także na prawidłową postawę. Dlatego waga z wyposażeniem nie może stanowić się zbyt dużej masy, ponieważ mogłoby to doprowadzić do skrzywienia kręgosłupa.

Jaki jest dobry tornister dla dziecka rozpoczynającego naukę w szkole?

Tornister dla ucznia rozpoczynającego swoją przygodę ze szkołą powinien być lekki, a sama waga dostosowana do wieku oraz masy ciała pierwszoklasisty. Rodzice będą mogli wtedy uniknąć obciążenia kręgosłupa i stawów swojego dziecka.

Niestety, ale codzienne dźwiganie zbyt dużych ciężarów dla małego ucznia jest bardzo niezdrowe i może doprowadzić do nieprawidłowej sylwetki czy nawet skrzywienia kręgosłupa. Później wraz z wiekiem mogą pojawić się nie tylko uciążliwe bóle pleców, karku czy szyi, ale również bardziej problematyczne zwyrodnienia.

Jaki plecak zaleca się dla ucznia?

Zaleca się, aby tornister dla ucznia nie przekraczał 10 lub 15% masy ciała dziecka. Powinien mieć również ergonomiczną i usztywnianą ściankę, która dobrze przylega do pleców, natomiast górna krawędź powinna kończyć się na linii ramion a dolna nad kością miedniczną.

Rodzice powinni także zadbać o to, aby wyposażenie w plecaku było równomiernie rozłożone. Najcięższe rzeczy powinny znaleźć się na samym dnie.

Dziecko powinno również od małego być uczone, aby cały czas nosić tornister na obu ramionach. Warto podczas zakupów albo później w domu dokładnie wyregulować szelki, aby były odpowiedniej długości, co ułatwi zakładanie i zdejmowanie. Muszą być również miękko wyściełane i dość szerokie, aby nie uwierały małego ucznia. Pozwoli to zachować odpowiednią postawę podczas chodzenia czy stania z tornistrem.

O co powinni zadbać rodzice po zakupie tornistra?

Dobrze dobrany tornister dla pierwszoklasisty jest fundamentem wyprawki dla dziecka. Najlepiej postawić na zakupy u renomowanego producenta, ponieważ znajdziemy tam modele z usztywnionym korpusem i twardym dnem oraz specjalnym wyprofilowaniem na plecy, aby zapewnić jak najlepszy komfort noszenia.

Dziecko może samodzielnie zdecydować o tym, w jakim kolorze ma być plecak do szkoły. Wiele firm oferuje różnego rodzaju modele zarówno z bajkowymi postaciami dla chłopców, jak i serduszkami czy innymi wzorkami dla dziewczynek.

Rodzice powinni pamiętać o tym, aby na bieżąco kontrolować ciężar tornistra i wyjmować niepotrzebne rzeczy. Pilnować, aby dziecko pakowało do szkoły wyłącznie niezbędne podręczniki i przybory szkolne oraz to aby maluch zawsze nosił plecak na dwóch ramionach, a nie tylko na jednej szalce.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here