Jak wybrać skrzynie na jabłka, które ograniczą ich uszkodzenia

0
1462
Jak wybrać skrzynie na jabłka, które ograniczą ich uszkodzenia

Sposób, w jaki traktuje się owoce podczas zbiorów i transportu ma ogromny wpływ na ich jakość oraz cenę. Nawet jeśli w Twoim sadzie będą rosły najlepsze gatunkowo jabłka, to nie będą one dużo warte, jeśli nie zatroszczysz się o ich dobre przechowywanie. Wbrew pozorom straty i psucie się jabłek da się zauważalnie ograniczyć. Wystarczy wziąć pod uwagę kilka ważnych rzeczy, o których często zapominają początkujący sadownicy. Oto kilka z nich.

Wybierz odpowiedni środek transportu

Podczas transportu owoce są bardziej narażone na uszkodzenia niż w trakcie zbiorów. Trudno się temu dziwić – drogi często są wyboiste, a źle zabezpieczone jabłka obijają się o siebie, powodując dodatkowe szkody. Istotną kwestią są skrzynki na jabłka, a raczej ich wymiary. Według najnowszych badań im większa pojemność skrzyni, tym mniejsze straty. Skrzynie na jabłka warto też wyłożyć specjalną pianką, która zamortyzuje uderzenia o ścianki pojemnika. Bezpieczny transport jabłek zależy również od pojazdu oraz jego prędkości. Mniejsza pojemność samochodu powoduje, że owoce częściej trzeba przeładowywać, a co za tym idzie, są one bardziej narażone na uszkodzenia. Ważna jest także stabilność pojazdu. O wiele więcej strat spowoduje transport jabłek za pomocą ciągnika niż specjalnej przyczepy. Co prawda uszkodzenia można ograniczyć, zmniejszając prędkość, ale wbrew pozorom nie przyniesie to dodatkowych korzyści. Wolniejszy transport jest mniej opłacalny, ponieważ generuje większe koszty. Dlatego warto zainwestować w profesjonalny pojazd, który zagwarantuje bezpieczeństwo zbiorów i nie wpłynie na sprawność transportu.

Jak wybrać wytrzymałą skrzynię z drewna?

Skrzynki na jabłka mogą być wykonane z drewna albo z tworzywa sztucznego. Każdy z tych materiałów ma swoje wady i zalety, a ostateczna decyzja często jest ukierunkowana preferencjami przedsiębiorcy. Jeśli zdecydowałeś się na skrzynie na jabłka wykonane z drewna, warto zwrócić uwagę na kilka ważnych szczegółów: • rodzaj drewna – bardzo duże znaczenie ma pochodzenie drewna. W zależności od tego, czy pochodzi ono z drzewa liściastego, czy iglastego, ma różną wytrzymałość oraz wagę. Drewno z drzew iglastych jest lżejsze, ale mniej odporne na uszkodzenia, dlatego częściej wymaga napraw i nie sprawdzi się w transporcie. • konstrukcja – przed zakupem skrzyni warto sprawdzić odstępy między deskami, dzięki którym owoce mogą oddychać i dłużej zachowują świeżość. Kolejnym istotnym elementem jest sposób łączenia desek. Nie powinny wystawać żadne drzazgi ani gwoździe, ponieważ często jest to głównym powodem powstawania zbędnych uszkodzeń jabłek.

Każdy przedsiębiorca, który szanuje swój czas i pieniądze wie, że niekiedy warto zapłacić więcej za wysoką jakość, niż oszczędzać na niezbyt wytrzymałych produktach. Często generują one bardzo duże straty, które w ostatecznym rozrachunku kilkukrotnie przewyższają wartość droższych elementów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here