Jak wygląda praca inspektora ruchu drogowego?

0
1257
inspektor ruchu drogowego

Służby mundurowe  są to sformalizowane jednostki powoływane przez państwo lub przez jego organy do pełnienia części jego podstawowych zadań. Będą to: siły zbrojne, policja, straż graniczna, straż pożarna, różnego rodzaju służby specjalne. Już przed rozpoczęciem aplikacji do służby mundurowej powinniśmy wiedzieć, że nie jest to prosta profesja. My dzisiaj dokładniej przekonamy się jak wygląda praca inspektora ruchu drogowego. Czym dokładnie zajmuje się taki specjalista? Przekonajmy się! 

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/praca-inspektora-ruchu-drogowego/ 

Czym zajmuje się inspektor ruchu drogowego?

Osoba taka jest to wyspecjalizowany, umundurowany funkcjonariusz, który został powołany na mocy ustawy z dnia 6 września 2001 roku o transporcie drogowym. Konieczność takiego powołania wynikła z zapewnienia uczciwej konkurencji w transporcie drogowym oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego i ochrony środowiska. Wymóg ten był przedstawiony przez Unię Europejską. 

Jego głównym celem była:  

  • poprawa bezpieczeństwa w ruchu drogowym, 
  • przeciwdziałanie degeneracji dróg, oddziaływanie na przedsiębiorców w celu przestrzegania przez nich prawa,
  • przeciwdziałanie nieuczciwej konkurencji w transporcie drogowym,
  • eliminowanie patologicznych zjawisk w transporcie drogowym.

Jakie są obowiązki inspekcji transportu drogowego?

Do podstawowych zadań inspekcji transportu drogowego należy: kontrola i zapewnienie przestrzegania następujących przepisów prawnych:

  • ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym,
  • przepisów międzynarodowych w zakresie przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi,
  • przepisów ruchu drogowego przez kierujących pojazdami;
  • kontrola przestrzegania przepisów ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych w odniesieniu do prawidłowości uiszczenia opłaty elektronicznej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
  • ujawnianie za pomocą stacjonarnych urządzeń rejestrujących naruszeń przepisów ruchu drogowego w postaci przekraczania dopuszczalnej prędkości oraz niestosowania się do sygnałów świetlnych. Zadania te realizowane są w ramach systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, który budowany jest na podstawie projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Zobacz też: http://www.diapazon.pl/sluzba-graniczna-ile-mozemy-tam-zarobic/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here