Jak wyregulować pas w bieżni?

0
9656
Jak wyregulować pas w bieżni?

Odpowiednie ustawienie pasa w bieżni jest niezwykle ważne. Dzięki temu praca bieżni jest płynna, a sam pas wolniej się zużywa. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie sprawdzać stan napięcia pasa i jeśli jest taka potrzeba dokonać odpowiedniej regulacji. Ważne jest, aby wiedzieć dokładnie kiedy i jak to zrobić.

Kiedy wyregulować pas w bieżni?

Moment, w którym należy wyregulować pasy do bieżni można zauważyć gołym okiem. Jest to sytuacja, w której widać, iż pas przesuną się w jedną stroną. Oznacza to, że pas musi zostać ponownie wyśrodkowany. Trzeba jednak wiedzieć, że aby móc zauważyć ten problem gołym okiem bieżnia powinna pracować na wysokich obrotach. Przy niskich obrotach może zdarzyć się tak, iż przesunięcie pasa nie będzie zauważalne. Aby sprawdzić zatem czy pas ustawiony jest w sposób prawidłowy warto jest ustawić bieżnię na wysokie obroty i sprawdzić czy podczas jej pracy pas przesuwa się w jedną bądź w drugą stronę. O złym ustawieniu pasa może świadczyć także słyszalny dźwięk tarcia pasa o krawędź bieżni. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której konieczna jest regulacja pasa wówczas można to zrobić samodzielnie. Trzeba jednak dokładnie wiedzieć w jaki sposób prawidłowo reguluje się pasy do bieżni.

Regulacja pasa bieżni

W przypadku nowoczesnych bieżni regulacja pasa nie jest zadaniem skomplikowanym. Naciągnięcie bądź wyregulowanie pasa bieżni można zatem wykonać samodzielnie. W tym celu należy w pierwszej kolejność zdjąć obudowę urządzenia. Pod obudową znajdują się śruby regulacji. Znajdują się one po obu stronach bieżni. Po tej stronie, na którą przesuwa się pas należy śrubę lekko przekręcić zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Po drugiej stronie wykonujemy tę samą czynność, przy czym śrubę przekręcamy w drugim kierunku. Po przeprowadzonej regulacji należy włączyć bieżnię i sprawdzić czy działa ona w sposób prawidłowy. Jeśli nadal dochodzi do przesunięcie należy ponownie dokonać regulacji przekręcając śruby nieco mocniej.

Wymiana pasa bieżni

Bywa jednak tak, że sama regulacja nie pomaga. Konieczna jest wymiana pasa. Pasy do bieżni także można wymienić samodzielnie. Nie jest tu już jednak czynność tak prosta, jak regulacja. W związku z tym, jeśli nie posiada się doświadczenia w tym zakresie lepiej będzie udać się w tym celu do serwisu. Serwisant nie tylko prawidłowo dokona wymiany pasa bieżni, ale także właściwie pas wyreguluje. Wymiana pasa jednak nie występuje dość często. Zwłaszcza jeśli mowa do bieżniach używanych w domu. Pasy są bardzo trwałe i mogą sprawnie działać nawet przez kilka lat.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here