Jaki typ badań materiałów jest najskuteczniejszy?

0
694
Jaki typ badań materiałów jest najskuteczniejszy

W kontekście funkcjonowania firm produkcyjnych, jeżeli chodzi o przemysł, zawsze bardzo ważne będą różnego rodzaju badania. Bez względu na to, jak duże jest to przedsiębiorstwo, kontrole takie są czymś oczywistym. Wtedy można wychwycić jakieś błędy lub niedoskonałości w zakresie parametrów. Oczywiście zawsze też powinniśmy zwracać uwagę na to, które badania powinny być realizowane w pierwszej kolejności. Jeżeli chodzi o dane statystyczne oraz opinie specjalistów zajmujących się takimi działaniami, to jednymi z podstawowych czynności na pewno będą usługi takie jak badanie PT. Chodzi oczywiście o badania penetracyjne, które są metodą jedną z najstarszych. Chodzi tu na przykład o różne konstrukcje metalowe, ale również te, które zostały wykonane z innych materiałów. Nie wykorzystuje się jednak takich badań, jeżeli chodzi o materiały porowate. Dodatkowo pamiętajmy, że tego rodzaju badania są realizowane, gdy wcześniej przeprowadzone były badania wizualne. W przypadku tych ostatnich wówczas widać, czy występują jakieś problemy ze złączem. Dzięki, więc badaniom penetracyjnym można dokładnie zweryfikować te problemy. A zdarzają się przecież takie niezgodności spawalnicze, które są po prostu niedopuszczalne.

Jak przygotować się do badania penetracyjnego?

Zanim będzie wdrożone badanie PT trzeba oczywiście do niego się profesjonalnie przygotować. Należy, więc wówczas sprawdzić dokładnie, czy powierzchnia jest wolna od zanieczyszczeń. Po jakimś czasie pojawiać się przecież mogą ogniska rdzy w różnych miejscach. Poza tym zawsze też trzeba usunąć takie zanieczyszczenia jak oleje i smary. Gdy mamy już pewność, że powierzchnia badanego materiału jest wolna od zanieczyszczeń, to należy wtedy nanieść tzw. penetrant. W zależności od tego, jaki środek wykorzystamy, musi on być pozostawiony na materiale na pewien dłuższy lub krótszy czas. Dużo zależy tutaj także od złącza oraz temperatury miejsca, gdzie akurat badaniu PT będzie poddany konkretny element.

Jakie są główne zalety badań?

Zasadnicze korzyści płynące z takich działań to fakt, że badanie PT jest bardzo proste i nie będzie wymagać dużego wysiłku. Oczywiście nie zawsze też znowu będziemy zorientowani w takich zagadnieniach. Jeżeli nie czujemy się zbyt pewnie w tej materii, to na pewno o wiele bardziej racjonalną decyzją będzie przekazanie tych obowiązków jakimś profesjonalnym laboratoriom, gdzie wykonuje się badania materiałów. W ten sposób będziemy mieli pewność, że czynności te zostały wykonane przez profesjonalistów, a poza tym z takim dobrze wykonanym badaniem PT będziemy lepiej przygotowani do wprowadzenia wszelkich poprawek.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here