Jakie okna tarasowe wybrać?

0
1593
Jakie okna tarasowe wybrać?

Wybór okien to jedna z najważniejszych decyzji podczas budowy domu. To w dużej mierze od nich zależy ostateczny wygląd budynku, a także komfort mieszkania w nim – w tym ciepło i nasłonecznienie. Jednymi z najważniejszych są okna tarasowe

Dlaczego okna tarasowe są ważne?

Po pierwsze – co dość oczywiste – są one po prostu znacznie większe od pozostałych. W związku z tym dostarczają więcej światła, ale mogą też oznaczać znacznie większy ubytek ciepła.

Dodatkowo są one często odsłonięte. Nawet, jeśli pozostałe okna w domu zasłaniamy różnego rodzaju zasłonami i firanami, okna tarasowe często pozostają odsłonięte. Pozwalają one bowiem cieszyć się widokami z ogrodu i niejako „przenoszą” odrobinę przyrody do wnętrza.

Wreszcie są to okna, których często używamy – zwłaszcza w lecie, kiedy pogoda zachęca do przebywania na zewnątrz. Okna tarasowe są wówczas otwierane znacznie częściej niż pozostałe okna w domu, a ich mechanizmy (zarówno w przypadku okien przesuwnych, jak i rozwieralnych) muszą być sprawne i niezawodne.

Jakie okna tarasowe możemy wybrać?

Kiedy myślimy o oknach tarasowych (określanych także drzwiami tarasowymi), zwykle naturalnie przychodzą nam do głowy dwa ich typy – okna przesuwne i okna rozwieralne. W rzeczywistości wyróżnia sie trzy podstawowe typy okien tarasowych:
– okna (drzwi) uchylno-przesuwne
– okna (drzwi) rozwieralno-uchylne
– okna (drzwi) podnoszono-przesuwne.

Różnią się one przede wszystkim mechanizmem otwierania. W przypadku okien tarasowych rozwieralnych otwieramy je podobnie jak klasyczne okna, tzn. skrzydła zamocowane na zawiasach wychodzą na zewnątrz lub do wewnątrz domu. W przypadku okien przesuwnych mamy zaś do czynienia z szynami/prowadnicami, po których przesuwają się skrzydła okna.

Jakie są wady i zalety poszczególnych typów okien?

Aby wybrać okna tarasowe dla siebie, należy przede wszystkim rozważyć odpowiednio nasze potrzeby. Okna przesuwne zajmują co do zasady mniej miejsca, możliwe jest też zainstalowanie ich praktycznie bez progu, dzięki czemu nie utrudniają one poruszania się osobom o mniejszej sprawności lub dzieciom (co jest szczególnie ważne w kontekście bezpieczeństwa, gdy te ostatnie biegają na zewnątrz i z powrotem). Są jednak nieco droższe od tradycyjnych okien rowzwieralnych. Te ostatnie da się także rozszczelnić, co w przypadku okien przesuwnych jest co do zasady niemożliwe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Internorm

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here