Współczesnymi problemami cywilizacyjnymi są senność, brak odpowiedniej regeneracji organizmu, brak energii życiowej. W dużej mierze odpowiadają za to produkty, które wybieramy na co dzień do jedzenia. Odpowiedzmy więc sobie na pytanie, co dodaje energii.
Energii dodają głównie węglowodany, jednak wiele zależy od ich rodzaju. Najszybciej dużą dawkę energii dają nam węglowodany proste, cukry, a więc batoniki, czekolada, słodycze, żelki, przetworzone produkty, napoje energetyczne. W praktyce jednak te produkty sprawdzają się słabo, ponieważ powodują nagły wyrzut energii do organizmu, a jej poziom po kilkudziesięciu minutach bardzo gwałtowanie spada. Przez to czujemy się senni, zmęczeni i pozbawieni energii, mimo że dopiero co jedliśmy i nie mamy ochoty na większe ilości pożywienia.
Znaczenie lepszym wyborem będzie wybór źródeł węglowodanów złożonych. Nie podnoszą one nagle poziomu energii, ale też nie powodują jego nagłego obniżenia. Energia uwalnia się stopniowo, dając nam potrzebną siłę przez sporą część dnia. Produkty zawierające głównie pożądane źródła złożonych węglowodanów to ziemniaki, ryż biały, ryż brązowy, makaron, kasza gryczana, kasza jęczmienna, kasza jaglana, wafle ryżowe, wafle kukurydziane, płatki owsiane. Do tego nie zapominajmy o zdrowych źródłach białka (kurczak, indyk, jaja, nabiał), tłuszczów (awokado, masło orzechowe, oliwa z oliwek) oraz o dawce witamin i minerałów. Odżywiając się takimi rzeczami, powinniśmy czuć się zdrowi i pełni energii, nie będziemy senni.