Kajaki pneumatyczne – hit, czy kit?

0
1300
kajak pneumatyczny

Kajakarstwo jest całkiem popularnym sportem w naszym kraju. Posiadanie własnego kajaka bywa jednak kłopotliwe, głównie ze względu na jego gabaryty. Tego problemu nie mają kajaki pneumatyczne. Czy jednak sprawia to, że są lepszym wyborem?

W ostatnich latach technika dokonała gigantycznego postępu. Obecnie, wszelkiego rodzaju pneumatyki stanowią rozsądną alternatywę dla plastikowych łodzi, czy desek.

Należy jednak mieć na uwadze, że kajaki pneumatyczne mają odmienną specyfikację od sztywnych. Z tego powodu też ich zastosowanie i użyteczność też jest inna. Jaka dokładnie, o tym poniżej.

 

  • Kajaki pneumatyczne, a sztywne – czym się różnią?

 

Dobrej jakości kajaki pneumatyczne kosztują tyle samo co turystyczne, polietylenowe. Są przy tym o wiele łatwiejsze w transporcie i przechowaniu. Wystarczy spuścić z nich powietrze, a zmieszczą się w zwykłym plecaku. Biorąc pod uwagę, że w akcji kajaki mają ponad 3 metry długości, to spora oszczędność miejsca.

Biorąc pod uwagę ich użyteczność i poręczność, czemu nie są powszechniej spotykane na polskich rzekach? O wiele częściej spotykamy się z kajakami plastikowymi, niż gumowymi. Powodów takiego stanu rzeczy jest kilka, niekoniecznie wynika on z wad samych pneumatyków.

Z pewnością kajaki polietylenowe są wytrzymalsze od pneumatyków. Wytrzymują potężne kolizje, nawet z ostrymi kamieniami, czy korzeniami. Z tego powodu są bezpieczniejszym wyborem dla początkujących kajakarzy, nie panujących jeszcze dobrze nad łodzią. 

Dlatego też praktycznie wszystkie wypożyczalnie, oferują wyłącznie kajaki sztywne. A jako że mało kto posiada własną łódź, a właśnie wypożycza, to większość kajaków jakie spotkamy na spływie będzie właśnie polietylenowymi.

Mimo że są mniej wytrzymałe od sztywnych, pneumatyki nie jest wcale tak łatwo przebić. Są one w stanie przetrwać nawet całkiem mocne uderzenia, jednak prawdą jest, że ostre kamienie mogą stanowić dla nich zagrożenie. W przypadku prostego przebicia, uszkodzenie szybko i tanio naprawimy, nieco więcej problemu sprawiają otarcia i wyszarpane dziury. Na nizinnych rzekach nie powinny one nam jednak grozić, chyba że pływamy wyjątkowo nierozsądnie.

W porównaniu z wysokiej jakości kajakami turystycznymi, czy sportowymi, pneumatyki są nieco wolniejsze i mniej zwinne. Nie powinno to być jednak problemem, jeśli pływasz wyłącznie dla relaksu. Jeśli masz sportowe zacięcie, lepszym wyborem może być jednak profesjonalny, sztywny kajak.

Podsumowując, kajaki pneumatyczne są świetnym wyborem na eksplorację spokojnych, nizinnych rzek i jezior. Będziemy jednak musieli sobie odpuścić na nich rzeki górskie i ekstremalne formy kajakarstwa. Jeśli jesteś spokojnym i uważnym wioślarzem, dobrze wybrany pneumatyk nie powinien cię zawieźć.

Artykuł przygotowany przy pomocy gokajak.com

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here