Wanna to jeden z najważniejszych obiektów w niemal każdej łazience. Oprócz pełnienia funkcji praktycznych, wanny mają również cechy estetyczne i mogą znacząco wpłynąć na wygląd danego pomieszczenia. Wiele osób przystępujących po raz pierwszy w życiu do zakupu wanny nie do końca zdaje sobie sprawę na jakie parametry warto zwrócić uwagę. Dla nich dedykujemy niniejszy poradnik, w którym postaramy się podpowiedzieć – jakiego rodzaju wanny znajdziesz w sklepach oraz w czym tkwi wyjątkowość poszczególnych modeli.
Wanna „wannie” nierówna – czyli o tym jak uniknąć nieudanego zakupu
O podstawowych funkcjach wanny nie trzeba nikogo pouczać. Oprócz zażywania kąpieli, w wannie aranżujemy także „basen” dla naszych pociech, kąpiemy nasze domowe zwierzaki lub przeprowadzamy bardziej skomplikowane „rytuały” oczyszczające (aranżując własne „domowe spa”). Pod wieloma względami wanna jest niezastępowalna i nawet najbardziej rozbudowana kabina prysznicowa nie zastąpi nam komfortu długiej kąpieli z pianą.
Przeglądając dostępne modele wanien, warto zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Przede wszystkim istotny będzie rozmiar danej wanny. Zależy on przede wszystkim od wielkości naszej łazienki i ilości wolnej przestrzeni, którą dysponujemy. W przypadku łazienek małych, rozwiązaniem może być wybór wanny o nietypowych kształtach – na przykład narożnych.
W przypadku wanien prostokątnych – najczęściej mają one od 70 do nawet 150 cm szerokości, a ich długość waha się od 120 do 200 cm. Oczywiście, znajdziemy również wanny mniejsze, jak i większe, o mniej standardowych rozmiarach lub proporcjach. Wybór rozmiaru zależy również od predyspozycji i oczekiwań osób, które z wanny będą korzystać.
Głębokość wanny waha się natomiast od 40 do 60 cm. Wanny płytsze przeznaczone są często do tzw. floatingu, wanny głębsze mogą natomiast pełnić dodatkowe funkcje – na przykład brodzika.
Dostępne rodzaje wanien
Wśród tych dostępnych, znaleźć możemy kilka najważniejszych modeli wanien. Pierwszy to wspomniana już wanna prostokątna, uważana za najbardziej uniwersalną. Bardzo duża ilość dostępnych modeli wanien prostokątnych (szczególnie warte polecenia są wanny marki Roca) stanowi znaczne ułatwienie – mamy pewność, że znajdziemy wannę dopasowaną do kształtu i wielkości naszej łazienki.
Wanny owalne lub okrągłe stosuje się w łazienkach, w których nie brakuje wolnej przestrzeni. Wanny takie wyglądają elegancko, dlatego często stawia się je pośrodku łazienki. Znajdziemy również modele przeznaczone do stawiania przy ścianie, jak i w narożniku.
Wanny narożne mogą mieć różne kształty – znajdziemy zarówno modele symetryczne, jak i asymetryczne, szcześciokątne i wielokątne, lewe i prawe. Wanny takie stosujemy szczególnie chętnie w dwóch przypadkach. Po pierwsze – w łazienkach niedużych rozmiarów oraz tych o nietypowych kształtach. Wówczas, wanna narożna pozwala na zaoszczędzenie cennych centymetrów podłoża. Po drugie, wanny takie często zawierają w swojej konstrukcji specjalne udogodnienia – podłokietniki lub wyprofilowane siedziska (wyposażona w nie jest niemal każda wanna Roca). Stanowi to duże ułatwienie dla osób, które pragną zażywać długich, odżywczych i wygodnych kąpieli, a także – dla osób z niepełnosprawnościami oraz ograniczoną sprawnością ruchową.