Kliny do łóżeczka – dlaczego warto ich używać?

0
170
Kliny do łóżeczka

Łóżeczko w pokoju niemowlaka stanowi jeden z najważniejszych elementów wyposażenia, bez którego wręcz nie da się obyć od pierwszych dni życia malucha. Dlatego warto zadbać o znalezienie odpowiedniego mebla i akcesoriów, jak materacyk czy piękna pościel. Do mniej popularnych rozwiązań, które potrafią być jednak bardzo przydatne zaliczają się kliny do łóżeczka. Do czego używa się klinów? Kiedy ich użycie jest szczególnie wskazane? Jak prawidłowo je zastosować? O tym przeczytacie poniżej.

Klin do łóżeczka – co to jest i z czego się go produkuje?

Gdy kompletuje się pościel do dziecięcego łóżeczka, należy pamiętać o tym, że najmłodsi nie powinni spać na klasycznych poduszkach. Mogłoby to doprowadzić do utrudnień w swobodnym oddychaniu czy problemów przy obracaniu główki. Stosowanie poduszki potrafi też negatywnie odbić się na zdrowiu dziecka – prowadząc do asymetrii czaszki, nieprawidłowości w kształtowaniu się naturalnych krzywizn kręgosłupa. Poduchę powinno się wprowadzić do łóżeczka dopiero, gdy maluch jest w stanie samodzielnie obracać się z boku na bok podczas snu.

Czy da się zatem czymś zastąpić klasyczną poduszkę, by zapewnić bezpieczny sen i rozwój malucha? Z pomocą przychodzą specjalne kliny do łóżeczka. W gruncie rzeczy trudno nazwać je poduszkami. Klin to bowiem trójkątny, płaski element, wsuwany pod materacyk. Wykonuje się go z elastycznego materiału, najczęściej pianki poliuretanowej. Idealnym rozwiązaniem są modele z kanalikami, wspierającymi cyrkulację powietrza i odprowadzanie wilgoci. Spory wybór produktów najwyższej jakości można znaleźć choćby na stronie: https://rucken.pl.

Jak używać klinów – zasady postępowania

Kliny stosuje się w wielu dziecięcych łóżeczkach. Aby zapewnić maluchowi komfort i bezpieczeństwo, trzeba zadbać o właściwe ich ułożenie. Pamiętajmy o tym, że klin musi trafić pod materacyk (tworzenie równi pochyłej). Układanie niemowlęcia bezpośrednio na klinie mogłoby doprowadzić do nadmiernego wygięcia pleców. Należy wybierać płaskie kliny, które pozwolą na podniesienie całej górnej części dziecka pod niewielkim kątem, a nie tylko samej główki, co mogłoby skutkować problemami w prawidłowym rozwoju.

Dlaczego warto stosować kliny do łóżeczka?

Stosowanie klinów nie jest obowiązkowe, choć takie produkty bywają rekomendowane przez specjalistów w przypadku pojawienia się rozmaitych dolegliwości. Klin to dobra opcja podczas infekcji górnych dróg oddechowych. Lekkie uniesienie ciała ułatwia wówczas swobodne oddychanie nawet w czasie kataru.

Prawidłowo użyty klin zmniejsza ponadto napięcie w odcinku szyjnym kręgosłupa i stanowi stabilne podparcie dla szyi i główki. Wiele osób podkreśla, że lekkie uniesienie górnej partii ciała przydaje się też u dzieci z tendencją do częstego ulewania lub cierpiących z powodu refluksu żołądkowo-przełykowego, minimalizując nieprzyjemne dolegliwości oraz ułatwiając właściwe spływanie treści pokarmowej.

Wygodne i bezpieczne łóżeczko dla malucha – podsumowanie

Choć kliny nie stanowią obowiązkowego elementu wyprawki dla noworodka, warto zastanowić się nad ich wykorzystaniem zamiast poduszki w pierwszych miesiącach życia dziecka. Przydaje się to zwłaszcza u maluchów z rozmaitymi problemami zdrowotnymi bądź podczas nieprzyjemnych infekcji i katarów. To prosty, naturalny sposób na to, by poprawić komfort malucha, zadbać o jego bezpieczeństwo oraz stabilny rozwój.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here