Kolory do pokoju dziecięcego

0
2095

Ważnym elementem wystroju każdego pomieszczenia są kolory. Także w przypadku pokoi dziecięcych kolory odgrywają bardzo ważną rolę. Jak je odpowiednio wybrać?

Kolory, a wiek dziecka

Bardzo modne jest malowanie wnętrz w barwach pastelowych. Ale barwy te nie sprawdzają się w przypadku, kiedy zamierzamy pomalować pokój dziecka, które nie ukończyło trzeciego roku życia. Okazuje się bowiem, że tak małe dzieci nie odbierają pastelowych barw. Urządzając dla niemowlaka warto więc wziąć pod uwagę wyniki badań i wybierać mocne kolory zestawiając je na zasadzie kontrastu. W przypadku dzieci starszych możemy postawić na pastelowe odcienie, ale warto także kierować się sugestiami dziecka. Po wybór farb warto więc wybrać się razem z dzieckiem. Niech samo wskaże na próbniku, jak kolor ścian podoba mu się najbardziej.

Czy warto pokój dziecka malować na biało?

Rodzicom wydaje się, że pokój z białymi ścianami będzie dla dziecka zbyt monotonny. Nic bardziej mylnego. Na kolorystkę pokoju wpływa bowiem nie tylko kolor ścian, ale także dodatków. Taki pokój także może być kolorowy i wesoły. Można go bowiem łączyć z wieloma innymi kolorami, w tym także z tymi w intensywnych barwach.

Jaki jeszcze kolory sprawdzą się w dziecięcym pokoju?

Bardzo chętnie pokoje dziewczynek malujemy w kolorze jasnego różu. To bardzo dobry pomysł, gdyż jest to barwa niezwykle radosna, barwa, która wprowadza do wnętrza optymizm. Podobnie chętnie pokoje chłopców urządzane są w tonacji niebieskiej. Niebieski działa uspokajająco, ale stosujmy go w niewielkiej ilości. Do pokoju dziecięcego możemy także wybrać kolor zielony lub żółty. Zdecydowanie za to powinniśmy unikać koloru czerwonego. Jeśli czerwień jest ulubionym kolorem naszego dziecka, to zastosujmy go raczej w dodatkach.

Ile kolorów i jakie farby?

Nadmierna ilość kolorów w dziecięcych pokojach nie jest dobrym rozwiązaniem. Postarajmy się więc ograniczyć je do dwóch, maksymalnie trzech barw. Malując ściany postawmy na farby, które zawierają maksymalnie najniższą zawartość toksycznych lotnych związków organicznych. Na rynku są między innymi farby rekomendowane przez towarzystwo alergologiczne. Dobrym rozwiązaniem jest także zakup farb, które neutralizują wydzielany przez wykładziny i meble formaldehyd. Dzięki tym farbom w pokoju dziecięcym będzie panowało zawsze czyste powietrze.

Kolory w pokoju dziecka powinny sprzyjać zabawie, sprzyjać skupieniu i ułatwiać naukę. Barwy powinny pasować do wieku dziecka i elementów, które znajdują się na wyposażeniu pokoju.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here