Okna PCV

0
3388
Okna PCV

Wybór okien do domu, który budujemy dla siebie na lata, jest nie lada wyzwaniem. Istotny jest nie tylko wybór właściwego kształtu i rozmiarów okien, ale także ich parametry techniczne, a to może się okazać dużo trudniejsze. Dlaczego obecnie taką popularnością cieszą się okna PCV?

Rodzaje okien

Dostępne na rynku są głównie okna PCV, drewniane oraz aluminiowe. Drewniane powoli wychodzą już z użytku, chyba że chodzi o montaż w budynkach drewnianych, dla których jednym z atutów jest naturalny, designerski wygląd. Okna drewniane, o ile są odpowiednio konserwowane, mogą mieć kilkudziesięcioletnią żywotność. Są jednak wymagające oraz droższe aniżeli okna PCV. Plastikowe okna gwarantują lekkość, szczelność i łatwość montażu, a przy tym estetycznie się prezentują. Są również nowoczesne okna aluminiowe, które można nawet malować na różne kolory, dzięki czemu pięknie się będą prezentowały. Mają one jednak nieco gorsze parametry szczelności aniżeli okna z plastiku.

Jak wybrać okna PCV?

Jakie okna PCV wybrać? Dostępnych na rynku jest wiele rodzajów okien. Różną się one między innymi poziomem szczelności, liczbą zamontowanych w nich komór powietrznych, czyli liczbą szyb. Aby dokonać dobrego wyboru okien do swojego domu, warto sugerować się projektem domu, w którym architekt uwzględnił już ich wymiary czy sposób otwierania. W niektórych miejscach domu dobrym wyborem będą drzwi uchylne, a w innych obrotowe, jeszcze w innych zaś przesuwne. Wiele zależy bezpośrednio od parametrów domu oraz od otoczenia, w którym będzie on budowany. Spore znaczenie ma także to, czy okna te projektuje się jako otwieralne, czy nieotwieralne. W niektórych przypadkach dobrym sposobem jest montaż okien ościeżnicowych, czyli ze skrzydłami podwójnymi, otwieranymi do środka i na zewnątrz. Dostępne na rynku są także okna energooszczędne, które pozwalają minimalizować ilość strat ciepła poprzez zamontowane odpowiednie systemy oszczędności energii. Wiele zależeć będzie od systemów ogrzewania w naszym domu oraz od miejsca jego budowania.

Porady ekspertów

W przypadku okien PCV porady ekspertów są nieocenione. Okna są elementami, na których przeważnie niewiele się znamy. Dokonujemy ich wyboru zwykle raz w życiu i kierując się aktualnymi trendami oraz cenami. Na szczęście sklepy oferujące dobrej jakości plastikowe okna zatrudniają sprzedawców, którzy są prawdziwymi fachowcami w swojej dziedzinie. Potrafią oni profesjonalnie doradzić, jakie okna najlepiej sprawdza się akurat w przypadku tego konkretnego budynku, jakie mają parametry, i które będą korzystniejsze pod względem cenowym.

Okno a styl

Oprócz tego, że należy dobrać dobre parametry techniczne okien, czyli ich konstrukcję ramową oraz rodzaj szyb, przyda się też ich wybór ze względu na styl całego budynku. Jeśli budujemy dom w stylu drewnianego dworku, warto zadbać o okna w odpowiednim kolorze, fantazyjnie podzielone i pasujące do całego domu. Okna powinny również dobrze komponować się z wnętrzem domu, a zatem okna w stylu rustykalnym dobrze będą pasowały do wnętrz zaaranżowanych na styl prowansalski, skandynawski czy wiejski. Z kolei bardzo nowoczesne domy powinny być zaopatrzone w złote lub srebrne zdobienia, nadające im sznytu, oraz powinny mieć odpowiedni modernistyczny kształt i sposób otwierania.

Wbrew pozorom wybór okien nie jest wcale sprawą łatwa. Najłatwiejszy wydaje się wybór okien PCV w blokach, gdzie rozmiary ram są raczej standardowe. W blokach wymiana okien nie nastręcza też większego kłopotu, ponieważ właściciel zwykle nie może sobie pozwolić na jakąś większą fantazję. Musi zamontować okna o identycznym kształcie i funkcjach, co okna, które były zamontowane poprzednio w tym mieszkaniu. Muszą również być dopasowane do reszty okien znajdujących się w całym budynku mieszkalnym. Zawsze podczas wyboru okien warto się poradzić ekspertów pracujących dla producenta okien PCV. Oni doskonale znają się na parametrach technicznych szyb oraz kształtowników i będą potrafili poradzić, jakie funkcje okna są potrzebne w konkretnym budynku, a z czego można zrezygnować.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here