PIT – 37 czyli jak prawidłowo wypełnić swoje zeznanie podatkowe

0
1512
PIT – 37 czyli jak prawidłowo wypełnić swoje zeznanie podatkowe

PIT-37 to rodzaj formularza podatkowego, dostępny zarówno w wersji tradycyjnego druku, jak i wersji elektronicznej. Jest jednym z najpopularniej wykorzystywanych dokumentów i służy bardzo wielu podmiotom. Nadal jednak pojawiają się wątpliwości co do jego stosowania, a podatnicy nie są wciąż pewni, jak prawidłowo przygotować swój PIT-37. Dlatego, warto przypomnieć najważniejsze zasady kierujące formularzem oraz przybliżyć ewentualne zmiany.

PIT-37: kiedy i po co

Przede wszystkim, charakterystyczne dla druku PIT-37 jest to, że korzystać z niego będą przede wszystkim osoby, których zobowiązania podatkowe na co dzień wyliczają płatnicy. Jest to jeden z elementów, który specjaliści wskazują jako potencjalnie determinujący ilość błędów w deklaracjach PIT-37. Z założenia bowiem, jeżeli ktoś nie zajmuje się finansami ani księgowością i zarabia np. w formie umowy o pracę, może mieć problem, aby poradzić sobie z formularzem składanym tylko raz na rok.

PIT-37 składa się do odpowiedniego organu podatkowego, raz na rok. Składa go podatnik, na podstawie dokumentów źródłowych, które posiada (np. PIT-11, którzy otrzymał od swojego pracodawcy). Składa się go do 30 kwietnia każdego roku, za poprzedzający rok podatkowy.

PIT-37: dla kogo

Aby prawidłowo wypełnić swoje zobowiązanie deklaracyjne wobec skarbówki, należy dobrze wybrać formularz PIT. PIT-37 jest przeznaczony, jako typowa deklaracja dla pracowników – w szczególności dla osób zatrudnionych na umowę o pracę, emerytów i rencistów itp. Pełną, aktualną listę podmiotów znaleźć można w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Uwaga – w 2019 roku zmianie ulegnie wiele wersji deklaracji podatkowych (formularzy) dla rozliczenia roku 2018, podobnie jak to miało miejsce w roku 2018 przy rozliczaniu PIT za 2017. Należy więc zawsze upewnić się, że posiadamy aktualny formularz lub korzystamy z programu, który zapewnia bieżące ważne dokumenty, tak aby złożyć prawidłowy PIT-37.

PIT-37 online. Podsumowanie i rekomendacje

PIT-37 wypełniają podatnicy pracujący w przeróżnych branżach i sektorach. Nie ma więc czego wstydzić się osoba, która nie zna się na finansach czy rachunkowości, a druki księgowe sprawiają jej odrobinę trudności. To zupełnie naturalne. Jednak pamiętać należy, że bez względu na wykształcenie, czy doświadczenie, przepisy nakładają na podatników konkretne obowiązki. W tym, między innymi konieczność składania corocznych deklaracji podatkowych, obliczania zobowiązań wobec fiskusa oraz ich regulowania. Ewentualne braki lub błędy mogą natomiast powodować różne negatywne dla podatników konsekwencje, w tym nawet karno-skarbowe.

Co więc zrobić, jeżeli kompletnie nie znamy się na formularzach PIT? Jednym z najprostszych rozwiązań może być, po prostu, poproszenie o pomoc specjalistów. Mogą być to zarówno osoby bliskie, specjalnie wynajęte biuro rachunkowe lub odpowiedni program księgowy. Szczególnie osoby bez doświadczenia, powinny zwrócić uwagę na możliwości proponowane przez e-deklaracje, oraz specjalne programy księgowe do wypełniania PIT. Mogą one w sposób dogodny i prostu przeprowadzić podatnika przez gąszcz przepisów bez konieczności dość kosztownej pomocy ze strony profesjonalistów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here