Po co i jak wykonuje się cewnikowanie pęcherza moczowego?

0
1624

Kiedy pacjent znajdzie się na oddziale chirurgicznym, urologicznym czy neurologicznym z dużym prawdopodobieństwem czeka go cewnikowanie pęcherza moczowego. Co to za zabieg? Jak przebiega? Po co się go wykonuje i czy niesie on niebezpieczeństwo wystąpienia powikłań?
Założenie cewnika do pęcherza moczowego ma na celu odprowadzenie z niego moczu. Odbywa się to najczęściej poprzez wprowadzenie go tam cewką moczową. W rzadkich przypadkach, kiedy pęcherz jest bardzo mocno wypełniony moczem, zachodzi konieczność wprowadzenia cewnika poprzez powłoki brzuszne.
W czasie cewnikowania wymagane jest ścisłe przestrzeganie zasad higieny, ponieważ bardzo łatwo może dojść wówczas do zakażenia bakteryjnego. Dla kobiet zabieg ten jest całkowicie bezbolesny. Mężczyźni, mający dużo dłuższą cewkę moczową, muszą mieć ją znieczuloną, aby zmniejszyć dyskomfort.
Można wymienić wiele schorzeń, które wiążą się z zatrzymywaniem moczu. Wspomnieć należy choćby o przeroście gruczołu krokowego i urazie rdzenia kręgowego. Cewnik zakłada się również, kiedy urazowi uległa cewka moczowa i oddawanie moczu jest dla pacjenta bardzo bolesne. Zabiegowi temu są poddawane również osoby, które czeka długi zabieg operacyjny, oraz rodzące kobiety, niemogące samodzielnie oddać moczu. Cewnik jest często koniecznością również dla pacjentów przewlekle chorych na cukrzycę, choroby nowotworowe, lub utrzymywanych w stanie śpiączki farmakologicznej. cewnikowanie pozwala monitorować ilość moczu oddawanego przez pacjenta, szybko można wówczas również zauważyć patologiczne zmiany jego koloru czy gęstości.
Choć cewnikowanie pęcherza moczowego jest zabiegiem rutynowym i niezbyt skomplikowanym, mogą wystąpić w jego wyniku pewne powikłania. Najczęściej dochodzi do zakażenia bakteryjnego. Bakterie w moczu pojawiają się u większości pacjentów, którzy mają założony cewnik przez dłuższy czas. Zwykle nie powoduje to żadnych objawów, czasem jednak pojawia się gorączka i należy podjąć leczenie. W nielicznych przypadkach, podczas cewnikowania dochodzi do uszkodzenia cewki moczowej.

nailsworld.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here