Pogórze Dynowskie i jego atrakcje

0
1558

Łagodne grzbiety, pola i lasy – oto najkrótsza charakterystyka owej rolniczej krainy. Pogórze Dynowskie może pochwalić się jednak nie tylko krajobrazem „sielskim i anielskim”. Na tym obszarze zachowało się sporo ciekawych zabytków, wśród których na szczególną uwagę zasługują drewniane kościółki oraz zabytkowa kolejka wąskotorowa.
Co warto wiedzieć na temat Pogórza Dynowskiego?
Ta malownicza kraina rozłożyła się pomiędzy dolinami Wisłoka oraz Sanu i stanowi część Pogórza Środkowobeskidzkiego. Nie brak tu ciekawostek o charakterze przyrodniczym i geologicznym. Wietrzejące piaskowce w niektórych miejscach przybierają fantastyczne kształty. Najciekawsze tego typu zjawisko można zobaczyć w Czarnorzekach (okolice Krosna), a dokładniej w znajdującym się tam rezerwacie „Prządki”. e
W krajobrazie tego regionu dominują pola uprawne, zaś urodzajne gleby wyjątkowo sprzyjają miejscowym rolnikom. Żyzne ziemie i dość łagodny klimat Pogórza sprzyjały ludzkiemu osadnictwu w tym rejonie. Już w XI wieku na terenie Pogórza Dynowskiego powstawały stałe osady, zaś i dziś jest to region gęsto zaludniony. Po dawnych mieszkańcach wsi pozostało wiele cennych pamiątek. Jedną z takich perełek dawnej architektury ludowej jest XV-wieczny drewniany kościół Wszystkich Świętych w Bliznem, który znalazł się na liście UNESCO. Inny ciekawy, drewniany kościółek można zobaczyć w Golcowej. Na terenie Pogórza Dynowskiego warto odwiedzić również sanktuarium maryjne w Hyżnem oraz Muzeum Biograficzne Juliana Przybosia w Gwoźnicy Górnej.

czyzyny.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here