Podczas badania wysiłkowego EKG lekarz sprawdza wydolność organizmu oraz kontroluje ciśnienie krwi. Kardiolog w trakcie badania może ocenić czy mięsień sercowy jest prawidłowo ukrwawiony. Wskazaniem do wykonania badania wysiłkowego są różne, np.
osoby uprawiające sport w ich przypadku EKG ma wykluczyć ewentualne wady serca. Pacjenci, u których podejrzewane są zaburzenia ukrwienia serca, a w których przypadku EKG spoczynkowe nie wykazało nieprawidłowości. W celu szczegółowej diagnostyki na badanie EKG wysyłane są także niektóre osoby ze zdiagnozowanymi zaburzeniami serca, wskazaniem do przeprowadzenia próby wysiłkowej są także osoby kwalifikowane do dalszej rehabilitacji po przeszczepie serca lub po zawale.
Próba wysiłkowa – na czym polega badanie wysiłkowego EKG?
Przede wszystkim trzeba być świadomym odpowiedniego przygotowania się do badania, po pierwsze zabronione jest w czasie minimum 4 godzin przed próbą wysiłkową spożywania jakichkolwiek posiłków, palenie papierosów oraz sięganie po używki, które mogłyby zakłócić pracę serca. Należy też zaopatrzyć się w wygodne ubrania i buty. Przed każdym badaniem u pacjenta przeprowadza się ogólną ocenę kardiologiczną, możliwości chorego, rytm serca oraz ciśnienie tętnicze. EKG wysiłkowe wykonuje się na ruchomej bieżni bądź rowerku ergonometrycznym, do ciała pacjenta zostają przyczepione elektrody, które przykleja się w lewym i prawym dołku podobojczykowym, w lewej przedniej linii pachowej oraz pod prawym łukiem żebrowym. Samo badanie trwa około 5-10 minut, kończy się kiedy pacjent osiągnie ustaloną wcześniej częstotliwość rytmu serca lub w przypadku gdy chory skarży się na ból w okolicach klatki piersiowej bądź blednie.
Wyniki EKG przekazywane są kilka godzin po badaniu. Jeżeli wynik jest dodatni może oznaczać to niedokrwienie serca, pacjent zostaje skierowany wtedy na kolejne bardziej szczegółowe badania. W przypadku gdy wynik jest ujemny może świadczyć to o istnieniu małego ryzyka zaburzeń ukrwawienia i dotlenienia mięśnia sercowego.