Procent danej liczby

0
1407
Procent danej liczby

Matematyka w szkole podstawowej, gimnazjum, liceum a potem na maturze – dla jednych koszmar dla innych wspaniały świat w którym wyobraźnia i myślenie abstrakcyjne ma nieograniczone możliwości. Wśród licznych umiejętności, które matematycy próbują dzieciom i młodzieży wbić do głowy są liczne zupełnie nieprzydatne w życie oraz takie, z którymi mamy do czynienia niemal na co dzień. Przykładem najgłupszych zadań do niczego nam niepotrzebnych mogą być te z pociągami ruszającymi z punktu A i B. Po co komu wiedzieć kiedy one się miną? Kto z nas choć raz w życiu musiał obliczyć kiedy coś lub ktoś przejedzie obok niego? Ale z kolei jak obliczyć procent danej liczby powinniśmy wiedzieć wyrwani ze snu w środku nocy. Taka umiejętność jest bardzo przydana w sklepach, gdy proponują nam promocje albo rabaty. Obliczanie procentu z liczby pozwala dobrze wyliczyć stawkę podatku, dzięki czemu łatwo zamieniamy kwotę brutto w kwotę netto i dowiadujemy się ile zarabiamy na czysto, czyli na rękę.
Obliczanie procenta z danej liczby nie jest trudne. Wystarczy zapamiętać, że jeden procent to jedna setna część całości. Dzieląc dowolną wartość przez sto otrzymujemy wartość równą jednemu procentowi. Najłatwiej zrobić to przez odcięcie przecinkiem dwóch cyfr z kierunku od strony prawej do lewej. Dla przykładu: liczba 335 podzielona na sto to 3,35 – przecinek odciął dwie cyfry z prawej strony. Jeden procent liczby 335 wynosi 3,35. Gdy to wiemy, to teraz już łatwo możemy policzyć, że osiem procent liczby 335 to 8 x 3,35 = 26,8. Ten sposób liczenia jest najprostszy.
Można również najpierw pomnożyć całą liczbę przez procent, a potem podzielić na sto. W naszym przykładzie 335 x 8 = 2680 oraz 2680 : 100 = 26,8.
Jeszcze inny sposób, zdaniem wielu najtrudniejszy, to pomnożenie liczby przez procent zapisany w ujęciu dziesiętnym. Jeśli mamy obliczyć 8% danej liczby to oznacza, że mamy obliczyć 0,08 wartości całej liczby. W tym celu naszą liczbę 335 mnożymy razy 0,08. Jeśli nie używamy kalkulatora, to ten sposób wydaje się najtrudniejszy.

malamama.pl

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here