Przydatne wskazówki podczas wybierania dywanu

0
920
Przydatne wskazówki podczas wybierania dywanu

Dywan to prosty sposób na odmianę każdego wnętrza. Trzeba jednak dobrać go umiejętnie, bo niekoniecznie to, co zachwyca nas w sklepie, zaprezentuje się efektownie w wybranym pomieszczeniu.

Podczas wybierania dywanu trzeba zwrócić uwagę na jego kształt, ale i kształt pomieszczenia. Liczy się ponadto wielkość przestrzeni, w której zagości to praktyczne akcesorium. Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę, gdy w grę wchodzi kupno dywanu? Sprawdźmy!

Kształty pomieszczenia i dywanu

Pod uwagę należy wziąć zarówno kształt pomieszczenia, w którym znajdzie się dywan, jak i tego ostatniego. Choć trendy wnętrzarskie pozwalają na niecodzienne połączenia, a przełamywanie zasad czasami przynosi niespodziewane i wyjątkowe efekty, warto zacząć od tych podstawowych.

Kwadratowe pomieszczenia lubią się z owalnymi i okrągłymi dywanami. Z kolei dywany prostokątne są w stanie optycznie wydłużyć przestrzeń, stąd będą doskonałym wyborem, np. do małych pomieszczeń. Równie dobrze spełnią swoje funkcje w przedpokojach. Ciekawe propozycje takich dywanów można znaleźć w sklepie Dekoori.pl.

Rozmiar dywanu

Aby dywan był praktyczny i ozdabiał wnętrze, nie wyglądał nienaturalnie lub kiczowato, potrzeba się pochylić nad jego rozmiarem. Główna zasada mówi o tym, aby dywan był większy niż powierzchnia mebli, pod którymi zostaje ułożony.

Dywan powinien zatem wystawać spod łóżka lub sofy, a także musi wychodzić poza obręb stołu i krzeseł. W przypadku stołu z krzesłami najlepiej dobrać dywan o rozmiarze o 120 cm większym licząc na każdy bok, aby nie dochodziło do jego przesuwania i zahaczania podczas wstawania z krzeseł lub siadania.

Mniejsze dywany sprawdzą się tylko wtedy, gdy będą ułożone przed meblami, np. w sypialni. W takich przypadkach może również postawić na nietypowe kształty, bo głównym zadaniem będzie dekorowanie przestrzeni.

Długość włosia

Puszyste i grube dywany z gęstym włosiem są ciepłe, nadają pomieszczeniom przytulności i cudownie się prezentują. Jako ozdoba bardzo dobrze spełniają swoje funkcje, ale są trudne do utrzymania w czystości i bardziej narażone na uszkodzenia niż odpowiedniki z niskim runem. Co wybrać?

Jeśli dywan znajdzie się w miejscu często uczęszczanym, tym bardziej przez zwierzęta i dzieci, a do tego w pokoju przechodnim, lepiej postawić na niskie runo. Długi i puszysty włos będzie za to dekoracyjnie wyglądał, np. w sypialni. Tam, gdzie uczęszczanie domowników będzie raczej nieczęste.

Kolory, wzory, desenie

Dostępne na rynku dywany to szeroka paleta kolorów, wzorów i deseni. Na co warto postawić? W pierwszej kolejności liczy się dopasowanie do wystroju wnętrza. Kolory i wzory muszą współgrać z motywem przewodnim. Im więcej różnorodności i barw na ścianach oraz meblach, tym bardziej stonowany i jednolity powinien być dywan. Z kolei nowoczesne i eleganckie wyposażenie, jak to z oferty DomIDeko.pl, może bardzo ciekawie wyglądać zestawione z dywanem o nietypowym wzorze.

Generalnie jasne dywany optycznie powiększają przestrzeń. Ciemne zaś mogą sprawiać wrażenie, że pomieszczenie jest nieco mniejsze niż w rzeczywistości. Nie zapominajmy przy tym o kolorystyce podłogi. Na ciemnej podłodze kładzie się dywany jasne, a na jasnej – ciemne.

Pod uwagę należy również wziąć kolorystykę ścian. Dywan może być o kilka tonów jaśniejszy lub ciemniejszy. Co z odcieniem mebli? Wszystko zależy od ich stylu. Tutaj sprawdzi się zarówno zasada kontrastów, jak i stosowania podobnej kolorystyki.

Umiar, spójność, estetyka i właściwie dobrane rozmiary. To najważniejsze elementy, które trzeba uwzględniać podczas kupowania dywanu.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here