Rodzaje oświetlenia w salonie

0
1889
Rodzaje oświetlenia w salonie
fot. skleplamp.pl

Każdy salon jest inny. Właśnie dlatego tak dużym problemem jest dobór właściwego oświetlenia do tego, jakże ważnego pomieszczenia. Projektując wnętrze salonu, warto kierować się nie tylko estetyką, ale także funkcjonalnością oświetlenia. Przedstawimy dzisiaj kilka propozycji lamp, jakie mogą znaleźć się w salonie.

Jaką funkcję pełni górne oświetlenie w salonie?

Podstawowym zadaniem górnego oświetlenia w salonie jest zastąpienie światła dziennego. Dlatego też optymalnym miejscem dla jego montażu jest środek salonu. Dzięki temu lampa będzie równomiernie oświetlała wszystkie fragmenty pomieszczenia. Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku standardowych salonów na planie kwadratu. Jak pokazuje praktyka, wiele salonów ma kształt prostokąta lub inny, bardziej nietypowy. W takiej sytuacji lepszym pomysłem będzie instalacja kilku punktów światła. W przypadku wysokich salonów dobrym rozwiązaniem będzie montaż lampy wiszącej. Warto przy tym przestrzegać zasady, wedle której źródło światła powinno znajdować się przynajmniej 200 cm nad podłogą. A co w przypadku niższych pomieszczeń? W takiej sytuacji lampę wiszącą lepiej zastąpić plafonem.

Jeśli wybieramy lampę, która świeci do góry, to koniecznie trzeba pomalować sufit na kolor biały. Dzięki temu jego powierzchnia będzie odbijać światło. Oryginalnym i bardzo praktycznym rozwiązaniem będzie zamontowanie tzw. ściemniacza światła, który pozwoli na płynną regulację jego natężenia w zależności od pory dnia czy choćby nastroju.

Jaką funkcję spełnia lampa podłogowa?

Oświetlenie górne salonu wymaga także uzupełnienia za pomocą dodatkowych źródeł światła. Dobrym pomysłem może okazać się zatem wybór lampy podłogowej. Taką lampę warto ustawić obok fotela lub zestawu wypoczynkowego. Wysokość lampy stojącej powinna wynosić 150-180 cm. Aktualnie w ofertach sklepów możemy spotkać lampy świecące w górę lub w dół. Lampy z kloszem skierowanym w dół mają zazwyczaj charakter dekoracyjny. Można powiedzieć, że są bardziej nastrojowe. Z kolei lampy z kloszem skierowanym do góry mogą z powodzeniem pełnić funkcję głównego źródła światła.

Czy warto montować kinkiety w salonie?

Dobrym rozwiązaniem do salonu będą również kinkiety. Dają one nieco inny rodzaj światła, rzucając je na większą płaszczyznę. Jednocześnie charakteryzują się rzucaniem subtelnej poświaty. W jakich miejscach salonu najlepiej zamontować kinkiet? Najczęściej montujemy je tam, gdzie nie da się umieścić lampy stołowej. Kinkiety dopasowane parami pozwalają wyeksponować konkretny element wyposażenia salonu. Miejsce montażu kinkietów trzeba zaplanować tak, aby uniknąć problemu nieestetycznych, pozwijanych przewodów.

Dobierając oświetlenie do salonu, trzeba zwrócić uwagę nie tylko na rodzaj źródła światła, ale także jego stylistykę. Pamiętajmy, że wszystkie elementy wyposażenia muszą tworzyć spójną całość. Odwiedzając SklepLamp.pl, można w wygodny sposób przejrzeć ogromny wybór lamp. Wszystkie produkty zostały podzielone w zależności od stylu i materiału, a także pomieszczenia, do którego są przeznaczone.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here