Rodzaje podkładów pod panele laminowane i winylowe

0
1690
Rodzaje podkładów pod panele laminowane i winylowe

Dokonując zakupu paneli podłogowych laminowanych lub winylowych warto zastanowić się nad wyborem akcesoriów niezbędnych do prawidłowego montażu ich na podłożu. Aby mieć pewność, że panele będą nam służyły przez lata oraz że komfort ich użytkowania będzie wysoki warto już na etapie zakupu zastanowić się nad wyborem rodzaju podkładów pod panele. W artykule poruszamy kwestie podkładów pod panele laminowane i winylowe na przykładzie produktów Pergo.

Podkłady pod panele – na co zwrócić uwagę?

Każdy z producentów paneli podłogowych do swoich produktów poleca zastosować dedykowane im podkłady. Na stronach internetowych producentów, a także w salonach sprzedaży można uzyskać odpowiednie informacje na ten temat. Dokonując zakupu paneli warto już wcześniej przemyśleć właśnie kwestię podkładów, aby w momencie składania zamówienia mieć świadomość kosztów dodatkowych, jakie nas czekają. Co warto wiedzieć wybierając podkłady pod panele i czy zawsze należy wybierać te najdroższe? Podkłady różnią się od siebie wytrzymałością na ściskanie, stopniem wyciszenia odgłosów kroków, grubością, a niektóre z nich możemy, a niektóre zdecydowanie nie możemy ułożyć na podłodze, jeśli posiadamy ogrzewanie podłogowe.
Jeśli miejscem, w którym będziemy układać panele laminowane jest parter domu, a odgłos kroków na panelach nie jest dla nas czymś nieprzyjemnym możemy spokojnie postawić na podstawowe podkłady. Jeśli jednak układamy panele na piętrze, lub mieszkamy w bloku, a pod nami są sąsiedzi, to lepiej wybrać podkłady wyciszające nasze kroki, które jednocześnie zapewnią również i nam ciszę w trakcie użytkowania. Nie bez znaczenia jest również rodzaj podłoża, na którym będziemy układać panele. Inne podkłady są dla podłoży drewnianych, a inne dla betonowych. Główna różnica między nimi to paroizolacyjność. Na podłoże drewniane jest ona zbędna, a nawet niewskazana.

Podkłady pod panele laminowane a winylowe

Panele laminowane a panele winylowe to dwa różne produkty i nie inaczej jest w przypadku podkładów. Do każdego rodzaju paneli producenci polecają dedykowane im podkłady. Główne założenia są takie same, czyli podkłady wyciszają hałas powstający w trakcie użytkowania podłogi, jak również w przypadku winylowych – delikatnie niwelują wszelkie nierówności w podłożu. Warto wspomnieć jeszcze, że podkłady pod winyle są ultra cienkie, co dodatkowo jest atutem w trakcie układania paneli LVT na istniejącej podłodze.

podkład panele

Podkłady pod panele laminowane Pergo

Pergo przygotowało trzy rodzaje podkładów pod panele laminowane i trzy – pod panele winylowe. Dla paneli laminowanych podstawowym i najkorzystniejszym cenowo jest podkład Smart (Smart+ dla podłoża betonowego), który możemy zamontować na ogrzewaniu podłogowym, ale jego efektywność została przez Pergo oceniona na 4 /6, a redukcja odgłosu kroków jest najniższa. Na drugim biegunie jest podkład Silent Walk, który otrzymał prawie w każdej kategorii najwyższą ocenę. Jego trwałość oraz efektywność na ogrzewaniu podłogowym oceniona została na 6 w sześciostopniowej skali. Grubość podkładów to 2-3mm.

Podkłady pod panele winylowe Pergo

Pod panele winylowe Pergo oferuje trzy podkłady – standardowy Livyn Basic – dobrze tłumiący dźwięk kroków, wyrównujący drobne nierówności i wyciszający skrzypienie podłogi. Drugim podkładem jest TransitStop, który jest dedykowany do montażu pod panelami Rigid Vinyl (które posiadają sztywniejszą konstrukcję i są idealne na nierówne podłoże). Ostatnimi podkładami są Sunsafe, które dedykowane są do pomieszczeń, w których występują wysokie temperatury i duże ich wahania.

Przed podjęciem decyzji o zakupie paneli podłogowych warto zastanowić się nad kwestiami związanymi z użytkowaniem i funkcjonalnością takiej podłogi. Czy przeszkadza nam charakterystyczny dla podłogi pływającej stukot w trakcie chodzenia? A może musimy kierować się przede wszystkich najniższym współczynnikiem przenikania ciepła, ponieważ będziemy montować panele na ogrzewaniu podłogowym? W każdej z tych sytuacji Pergo przygotowało podkłady pod panele podłogowe, które będą gwarantowały zachowanie na długo najlepszych parametrów podłogi, a jednocześnie spełniające dodatkowe wymagania klientów.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here