SCADA – nowoczesny system informatyczny

0
1178
SCADA - nowoczesny system informatyczny

SCADA to skrót od Supervisory Control And Data Acquisition, ten termin to nic innego jak system informatyczny, który ma za zadanie nadzór przebiegu procesu technologicznego.

Czym się charakteryzuje SCADA?

Do głównych zadań systemu należy między innymi wymiana danych w czasie rzeczywistym ze sterownikiem PLC, wyświetlanie informacji w formie przystępnej dla człowieka, przetwarzanie informacji, zarządzanie alarmami oraz sygnalizacją alarmów, utrzymanie bazy danych, a także archiwizacja informacji technologicznych, generowanie raportów o postępach procesów itp. Jak widać możliwości daje naprawdę wiele. System SCADA jest bardzo nowoczesnym, innowacyjnym rozwiązaniem, które znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach. Oczywiście ma swoje miejsce w procesie produkcyjnym, ale można wykorzystać go także na przykład w ekologii czy automatyce budynkowej.

Jak to działa?

Wszystko zależy od specyfiki oraz wielkości zakładu, nie mniej jednak system SCADA to monitory wyświetlające dane procesowe. Poza monitorami prace są wykonywane przez dział techniki. Pracownicy muszą być odpowiednio przeszkoleni z każdej części systemu.

Największe zalety

Wśród wielu zalety systemów SCADA na pewno trzeba wyróżnić tworzenie wskazówek oraz eliminacja błędów, które mogliby popełnić operatorzy. W przypadku dużych, doświadczonych przedsiębiorstwach system pomaga między innymi osiągnąć lepsze wyniki finansowe firmy. Dzięki temu, że mamy możliwość przechowywania i archiwizacji danych w jednym systemie, to można znacznie lepiej zaplanować produkcję, szybkiej zlokalizować powody przestojów i znacznie szybkiej odnaleźć błędy. Co ciekawe, system SCADA jest tak zaawansowany, że część prac może wykonać za analityków. Większość zadań jest wykonywana przez sterowniki przemysłowe, ale częściowo mogą być wykonywane też przez SCADA. Jeżeli firma jest mała wówczas program SCADA może stanowić główne narzędzie do sterowania procesem.

Bez wątpienia jest to doskonałe rozwiązanie dla każdej firmy, która chce się rozwijać i iść z duchem czasu. Dzięki temu praca jest wydajniejsza i możemy skupić się na rozwijaniu biznesu w znacznym stopniu. Nowoczesne rozwiązania są potrzebne i należy z nich korzystać, jeżeli jest taka możliwość.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here