Sprawdź, czy potrzebujesz suplementacji witaminą D

0
1734

Witamina D to związek, który w ostatnich latach jest uznawany za jedną z najważniejszych witamin w organizmie. Kiedyś uznawana była wyłącznie za substancję regulującą gospodarkę wapniowo – fosforanową, co przekładało się na wzmocnienie kości i zębów. Jednak najnowsze wyniki badań ukazują witaminę D3 w jeszcze bardziej korzystnym świetle. W wielu tkankach i narządach znajdują się bowiem receptory dla witaminy D, co świadczy o jej wszechstronnym wpływie na organizm. Co więcej – witamina D3 wykazuje aktywność analogiczną do hormonów. Nie podlega zatem wątpliwości znacząca rola witaminy D w utrzymaniu doskonałego stanu zdrowia. Jednocześnie dochodzą do nas niepokojące sygnały – niemal 90% Polaków może doświadczać niedoboru witaminy D. Czy Ty także jesteś w grupie ryzyka?

Dlaczego niedobór witaminy D jest tak powszechny?

Witamina D to związek pozyskiwany przede wszystkim na drodze skórnej syntezy tego związku. W procesie tym niezbędny jest udział promieniowania słonecznego. W naszym umiarkowanym klimacie nie mamy niestety możliwości regularnej ekspozycji na słońce, co przyczynia się do powszechnego występowania niedoborów witaminy D3.

Aby zapewnić optymalny poziom witaminy D w organizmie, wystarczy codzienna ekspozycja na słońce przez około kwadrans. My nie mamy jednak takiej możliwości – pozostaje nam zatem suplementacja. A dlaczego nie dieta? Gdyż naturalne źródła witaminy D w diecie nie dostarczą wymaganych jej ilości, zwłaszcza, że większość z nas ma zbyt niski poziom witaminy D i potrzebuje dostarczyć większych jej ilości.

Zapotrzebowanie na witaminę D dla osoby dorosłej to około 1000 – 2000 IU na dobę. Najbogatsze źródła witaminy D w diecie to:

– ryby (węgorz, śledź, dorsz, łosoś, sardynka, tuńczyk)

– ser żółty

– mleko

– wątróbka

– jajka

– drożdże

Z kolei synteza skórna witaminy D jest w naszej strefie klimatycznej ograniczona do okresu wiosenno – jesiennego. Dlatego od września do marca warto sięgać po suplement diety z witaminą D – i to zalecenie dotyczy każdego z nas, bez względu na wiek. Co więcej – jeśli w ciepłych miesiącach nie opalamy się codziennie lub stosujemy filtry UV – suplementacja powinna być kontynuowana przez cały rok.

Warto przeczytać: Zastosowanie witaminy D. Czy znasz wpływ witaminy D na organizm?

Kto jest szczególnie narażony na witaminę D?

Wiemy już, że każdy z nas może być narażony na niedobór witaminy D. Istnieją jednak szczególne wskazania do suplementacji witaminy D i są to:

– wiek podeszły

– otyłość

– praca zmianowa

– występowanie chorób przewlekłych, takich jak nadciśnienie, miażdżyca, choroby autoimmunologiczne, alergie

– choroby jelit ograniczające wchłanianie składników odżywczych

– osteoporoza

– okres okołomenopauzalny

– profilaktyka antynowotworowa

– skłonność do depresji

Jak zatem suplementować witaminę D? Zalecane dawki suplementów w zależności od grupy wiekowej to:

– noworodki i niemowlęta do 6 miesiąca życia – 400 IU/dobę

– niemowlęta od 6 do 12 miesiąca życia – 400 do 600 IU/dobę

– dzieci w wieku od 1 do 18 roku życia – 600 do 1000 IU/dobę

– dorośli – 800 do 2000 IU/dobę

– kobiety w ciąży i karmiące piersią – 1500 do 2000 IU/dobę

A jak wybrać najlepszy suplement z witaminą D?

Poszukuj wyłącznie preparatów jakości premium, takich jak witamina D marki Cheers. Ta polska marka specjalizująca się w najwyższej jakości suplementach diety oferuje witaminę D3 w połączeniu z witaminą K2. Taki duet zapewnia najskuteczniejsze działanie i doskonałą biodostępność witamin. Brak syntetycznych, szkodliwych dodatków, naturalne pochodzenie witamin, wysokie ich dawki oraz łatwa do strawienia kapsułka czynią z witaminy D3+K2 Cheers doskonały wybór.

Możesz dowiedzieć się więcej odwiedzając stronę https://cheers.com.pl/witamina-d3-k2/, gdzie poznasz szereg zalet naturalnej witaminy D, którą warto suplementować i uzupełniać jej niedobory w organizmie. Jej znakomite oddziaływanie na każdą komórkę ciała to inwestycja, której nie warto ignorować. Twoje zdrowie to przecież najcenniejsza wartość, bo inwestowanie w siebie to inwestycja najbardziej opłacalna.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here