Szampan – symbol wielkich chwil. Jak go wybrać?

0
1180
Szampan

Szampan jest napojem, który w naszej kulturze nabiera symbolicznego znaczenia. Pije się go podczas Nowego Roku, ale także w trakcie rodzinnych, znaczących wydarzeń, takich jak wesele, czy podczas gal biznesowych lub związanych z show-biznesem. Co zatem warto o nim wiedzieć i jak dobrać go na wyjątkową okazję?

Szampan – jaki to rodzaj alkoholu?

Szampan jest jednym z rodzajów wina. Jego niezwykły czar polega na tym, iż jest winem musującym, o bogatym, a jednocześnie wyważonym smaku. Może przy tym przybierać trzy nuty smakowe: słodką, półsłodką i wytrawną. Wszystko zależy od tego, jak został przygotowany.

Pochodzenie i powstanie

Prawdziwy szampan pochodzi z Szampanii, będącej północno-wschodnim regionem Francji. Szacuje się, że w znanej nam dzisiaj formie powstał w XVII wieku, odkąd rozprowadzany był po kraju w butelkach. Należy jednak pamiętać, iż tradycja produkcji win i uprawy winorośli ma znacznie starsze korzenie w tym regionie i sięga czasów Imperium Rzymskiego.

Oryginalny szampan przygotowywany jest w pełni tradycyjną, naturalną metodą. Polega ona na wykorzystaniu trzech specjalnych szczepów winogron: pinot noir, pinot meunier oraz chardonnay. Dzięki zastosowaniu klasycznej metody fermentacji, możliwej dzięki dodaniu odpowiedniej ilości drożdży i cukru, bąbelki powietrza powstają w naturalny sposób. Szampany nie wymagają więc nasycania dwutlenkiem węgla.

Warto przy tym pamiętać, iż smak szampana zależy od ilości wspomnianego cukru – im jest go więcej, tym alkohol jest słodszy.

Wyjątkowy trunek na wyjątkowe okazje

Szampan, jak już zostało wspomniane, to trunek prestiżowy, luksusowy i niezwykły. Jego smak podkreśla doniosłość wydarzeń, a samo jego wypicie ze smukłego kieliszka jest już pełne symboliki. Jednak pośród wielu innych szampanów, są takie, które zasługują sobie na szczególną uwagę.

Jednym z nich jest szampan Brut Prestige, który jest trunkiem unikalnym pod każdym względem. Ma wyjątkowy, delikatny, pieszczący podniebienia smak, który sprawia, że uwielbiają go najbardziej wymagający konsumenci. To wysublimowany poczęstunek dla wyjątkowej osoby albo klasyczny, luksusowy prezent.

Jak wybrać szampan?

Wybierając szampan, warto wziąć pod uwagę takie jego cechy jak smak oraz intensywność nasycenia bąbelkami. Dla osób, które preferują delikatne smaki i zamierzają delektować się szampanem w towarzystwie deseru, najlepszym wyborem może okazać się łagodny, słodki trunek. Polubią go w szczególności kobiety, które najczęściej wybierają subtelniejsze smaki, choć wielu mężczyzn także w nim zagustuje.

Jednak jeśli szampan ma zostać podany podczas eleganckiej kolacji, najlepiej, aby był on trunkiem wytrawnym, podkreślającym uroczystość i charakter tej chwili. Bez wątpienia doda jej prestiżu i uczyni niezapomnianą!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here