Ubiór sportowy do gry w piłkę – na co zwrócić uwagę?

0
1151
stroje piłkarskie

W zdecydowanej większości dyscyplin sportowych odpowiedni ubiór odgrywa niezwykle istotną rolę. To właśnie strój ma kluczowy wpływ na komfort i swobodę poruszania się, co w szczególności dotyczy aktywności, które wymagają dużej zręczności i koordynacji ruchowej. Jedną z takich dyscyplin jest football – łączy on w sobie kondycję, precyzję oraz grę zespołową, dlatego nie ulega wątpliwości, że prawidłowo dobrane stroje piłkarskie okażą się niezbędne. Na jakie ich aspekty należy zwrócić uwagę? Jest to kwestia bardziej skomplikowana, niż może się wydawać – kostium gracza musi spełniać szereg wyspecjalizowanych funkcji!

Jakość ubioru i jej wpływ na osiągi – najważniejsze informacje

Najbardziej podstawowym i oczywistym aspektem strojów jest ich jakość. W kontekście wyposażenia sportowego „jakość” oznacza przede wszystkim komfortowy krój oraz zastosowanie wysokiej klasy materiałów, które są w stanie sprostać intensywnemu użytkowaniu wykonanej z nich odzieży. Za najistotniejsze uznaje się dopasowanie fasonu do gracza, przez co stroje piłkarskie w wielu przypadkach szyte są na miarę. Częstą praktyką jest pozbawienie ich klasycznych metek, aby zapobiec ryzyku ewentualnych otarć podczas eksploatacji ubrań.

Materiał zazwyczaj sprowadza się do optymalnej regulacji temperatury ciała. Popularne są stroje o właściwościach termoaktywnych, redukujące odczuwalność pocenia się. W wielu przypadkach są to elementy garderoby uszyte w sposób wielowarstwowy, co ułatwia odpowiednie rozprowadzenie emitowanej przez skórę wilgoci. Kluczowa w strojach piłkarskich jest także cyrkulacja powietrza, które pozwala na uniknięcie nadmiernego pocenia przy wzmożonym wysiłku.

Wygląd stroju piłkarskiego nie jest bez znaczenia!

Materiał i krój są ważne z uwagi na funkcjonalność, lecz stroje piłkarskie muszą wyróżniać się również pod względem wizualnym. W przypadku tego typu odzieży, zastosowane wzornictwo i kolory nie są przypadkowe, a ich celem nie jest jedynie modny wygląd.

Trzeba pamiętać o tym, że piłka nożna to sport drużynowy, a ubiór poszczególnych zawodników jest zaprojektowany z myślą o łatwej i błyskawicznej identyfikacji wizualnej. W przypadku wysokiej klasy strojów piłkarskich zastosowany wzór oraz kolorystyka pozwalają określić przynależność piłkarza błyskawicznie, natomiast umieszczony na koszulce numer ułatwia rozpoznanie indywidualnego gracza bez konieczności zobaczenia jego twarzy. Nie bez powodu reprezentacje państw lub poważne kluby posiadają kilka wariantów ubioru – stosuje się je w przypadku zbyt dużego podobieństwa w designie obu drużyn.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here