USG jamy brzusznej — jak wygląda i kiedy je wykonać?

0
913
USG jamy brzusznej

Zdrowie jest najważniejsze. Nawet jeśli nie dokuczają nam różne dolegliwości, warto badać się regularnie. Niektóre badania są zupełnie bezbolesne i szybkie, a mogą wykryć zmiany w organizmie już we wczesnym stadium rozwoju. Jednym z takich badań jest przeprowadzenie USG jamy brzusznej. Na czym polega USG brzucha?

USG jamy brzusznej — na czym polega?

USG jamy brzusznej jest badaniem ultrasonograficznym. Dzięki tej technice zostaje uzyskany obraz narządów wewnętrznych. Lekarz przykłada do brzucha pacjenta specjalną głowicę, która emituje fale ultradźwiękowe. Badanie to nie jest więc całkowicie bezbolesne.

Dzięki wykonaniu USG jamy brzusznej lekarz może ocenić stan narządów wewnętrznych, takich jak wątroba, nerki, trzustka, śledziona, pęcherzyk żółciowy oraz pęcherza moczowego.

USG jamy brzusznej — przygotowanie

Badanie to jest bardzo dokładne, jednak wymaga ono odpowiedniego przygotowania. W związku z tym 6-7 godzin przed wykonaniem USG należy być na czczo. Bardzo ważne jest również to, aby unikać tytoniu, żucia gumy oraz nie pić napojów gazowanych i kolorowych.

Zaleca się, aby dobę przed badaniem spożywać dania lekkostrawne oraz unikać warzyw strączkowych. Badanie jamy brzusznej wykonuje się na pełnym pęcherzu, dlatego przed badaniem warto wypić 1,5 litra wody.

Zastosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli na sprawną ocenę narządów przez lekarza oraz wpłynie na wiarygodność wyników. Dzięki temu w razie niepożądanych zmian, z łatwością będzie można wprowadzić odpowiednie leczenie.

USG jamy brzusznej — kiedy wykonać?

Warto regularnie się badać, nawet jeśli organizm nie daje nam żadnych znaków. Jeśli jednak od dłuższego czasu występują niepokojące zmiany, należy natychmiast zgłosić się na badanie jamy brzusznej. Wskazania do wykonania USG:

  • Biegunka,
  • wymioty,
  • krwawienie z przewodu pokarmowego,
  • ból brzucha.

USG jamy brzusznej Kraków

Specjalistyczne gabinety lekarskie ROSEMEDICA w Krakowie przy ulicy Grzegórzeckiej 12 oferują wykonanie wszystkich USG, w tym również USG jamy brzusznej. Doświadczony personel przeprowadzi badanie w sposób profesjonalny i sprawny. USG jest badaniem nieinwazyjnym, którego wykonanie jest bezbolesne i szybkie, dlatego warto zadbać o zdrowie i umówić się na wizytę już dziś.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here