W jaki sposób prawidłowo dbać o zęby?

0
1219

Zęby człowieka zbudowane są z kilku warstw tkanek. Korzeń pokryty jest warstwą cementu pełniącego funkcję ochronną. Główną część zęba stanowi zębina, wewnątrz której znajduje się tzw. miazga. Zewnętrzna część korony pokryta jest najtwardszą tkanką w ludzkim organizmie nazywaną szkliwem. Pomimo swej twardości szkliwo może ulec uszkodzeniu bądź zniszczeniu. Najbardziej destrukcyjnie na zęby działają słodkie lub kwaśne potrawy.

Cukier osadzający się na zębach przyczynia się do rozwoju bakterii i powstania próchnicy. Z kolei picie wina, soków lub jedzenie dużej ilości owoców powoduje osłabienie i ubytki szkliwa. Do uszkodzenia szkliwa doprowadzić może także zbyt intensywne szczotkowanie zębów lub stosowanie zbyt twardej szczoteczki.

Szczotkowanie zębów

Jeśli chodzi o mycie zębów, do niedawna najbardziej popularne były szczoteczki manualne. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na zakup urządzeń elektrycznych oferowanych między innymi przez firmę Oral-B.

Wśród produktów dostępnych na rynku znajdują się szczoteczki rotacyjne, których okrągła główka wykonuje szybkie obroty w lewą i prawą stronę. Taki ruch pozwala na skuteczne usuwanie płytki nazębnej i czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W sprzedaży znaleźć można także szczoteczki elektryczne obrotowo-pulsacyjne. Ruch pulsacyjny umożliwia lepsze dociskanie włosia do powierzchni zębów. W ofercie Oral-B znaleźć można także szczoteczki soniczne. Chociaż swym wyglądem przypominają produkty manualne, są dużo bardziej skuteczne i zaawansowane technicznie.

Urządzenia te wyposażone są w generator drgań. Drgania przenoszone na zęby powodują wytwarzanie mikrobąbelków powietrza, które odrywają płytkę bakteryjną i zapobiegają osadzaniu się kamienia. Szczoteczki soniczne uznawane są za najdelikatniejsze i najbardziej skuteczne. Podstawową wadą tego rodzaju sprzętu jest dosyć wysoka cena.

Nici dentystyczne i płyny do płukania

Żeby zabezpieczyć zęby przed próchnicą, kamieniem oraz płytką nazębną trzeba pamiętać o regularnym szczotkowaniu jamy ustnej po każdym posiłku. Istotne znaczenie ma nie tylko rodzaj używanej szczoteczki, ale także czas i technika szczotkowania.

Specjaliści Oral B zalecają również stosowanie nici dentystycznych oraz płynów do płukania jamy ustnej. Stosowanie nici pozwala dokładnie oczyszczać przestrzenie międzyzębowe, w których zalegają resztki pokarmów stanowiące pożywkę dla bakterii. Ostatnim etapem higieny jamy ustnej powinno być jej płukanie odpowiednim płynem. Takie działanie zapobiega osadzaniu się płytki bakteryjnej i skutecznie odświeża oddech.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here