Wielokierunkowa diagnostyka pokrzywki naczyniowej

0
1327
Wielokierunkowa diagnostyka pokrzywki naczyniowej

Pokrzywka naczyniowa jest chorobą o wielu podłożach, a także jej wielokierunkowe objawy są trudne do przewidzenia, u niektórych osób sama choroba szybko ustępuje, u innych może trwać nawet latami. Są też pacjenci, u których odnotowuje się remisje i nawroty.

Diagnostyka pokrzywki naczyniowej

Na początku rozpoznania pokrzywki naczyniowej przeprowadza się wywiad z pacjentem, który to w większości przypadków znacznie ułatwia ustalenie przyczyn choroby. W pierwszej kolejności lekarz musi dokładnie obejrzeć wszystkie zmiany skórne, ponieważ mają one różny wygląd (inny w przypadku tak zwanej ostrej pokrzywki, inny w lekkiej postaci). Ze względu na fakt, że istnieje stosunkowo dużo przyczyn tak zwanego wtórnego pokrzywkowego zapalenia naczyń, w pierwszej kolejności należy też wykluczyć choroby, w przebiegu których właśnie to schorzenie może wystąpić. Z racji tego najczęściej w diagnostyce przeprowadza się oznaczenie autoprzeciwciał, które to są charakterystyczne dla innych chorób, w tym na przykład dla tocznia rumieniowatego układowego.

Inne kierunki diagnostyczne pokrzywki naczyniowej

W celu wykluczenia innych chorób, co też ma pozwolić na jednoznaczne potwierdzenie występowania pokrzywki naczyniowej, w pierwszej kolejności wykonuje się też morfologię krwi z rozmazem. Lekarz powinien też zlecić wykonanie badań serologicznych w kierunku wirusowego zapalenia wątroby lub takich, które mają na celu wykluczenie na przykład białaczki. Kolejnym etapem rozpoznania pokrzywki naczyniowej jest wykonanie tak zwanej biopsji skóry, a tu poszukuje się tak zwanego leukocytoklastycznego zapalenia naczyń. Leukocytoklastyczne zapalenie naczyń jest odmianą zapalenia, które dotyczy tylko naczyń skóry, to też oznacza że w przypadku tej choroby nie dochodzi do zajęcia naczyń innych narządów. Tak wielokierunkowa diagnostyka pozwala na wykluczenie innych chorób, które mogą mieć obraz kliniczny podobny do pokrzywki naczyniowej. Wykluczenie rozwoju tego typu chorób jest też potwierdzeniem uaktywnienia się pokrzywki naczyniowej.

Pierwsze objawy

Kompleksowe badania diagnostyczne są niezbędne do potwierdzenia rozwoju tej choroby, ponieważ na podstawie pierwszych objawów pokrzywki trudno jest jednoznacznie ją potwierdzić.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here