Wodoszczelny czy bezszczelny – czyli jaki zegarek wybrać?

0
872
zegarek

Mowa będzie nie o cechach charakteru, a o wodoszczelności zegarków. Na początek o „bezszczelnych”, bo nad nimi nie będziemy się rozwodzić. Zegarek „beszczelny” po wpuszczeniu do swego wnętrza wody już jej nie wypuszcza. Producenci zegarków oznaczają ich klasę wodoszczelności używając oznaczeń, których znajomość jest przydatna w doborze czasomierza do sposobu użytkowania.

  • Wodoszczelność 3ATM = 30m = WR30 = 3Bar

Zegarki wodoszczelne na tym poziomie pozwoli na przypadkowe zachlapanie, mycie rąk oraz kontakt z niezbyt rzęsistym deszczem bez zdejmowania zegarka. Zdecydowanie lepiej używać w połączeniu z garniturem.

  • Wodoszczelność 5ATM = 50m = WR50 = 5Bar

W tym przypadku producenci zazwyczaj deklarują możliwość kąpieli w wannie, po prysznicem oraz możliwość pływania po powierzchni z wykluczeniem nurkowania i skoków do wody. Z tego powodu, że przy tek klasie wodoszczelności zdania producentów są podzielone efekty kontaktu woda – zegarek trzeba na swoją odpowiedzialność sprawdzić empirycznie.

  • Wodoszczelność 10ATM = 100m = WR100 = 10Bar

Natomiast przy tej klasie wszyscy producenci są już zgodni. Mając taki zegarek możemy bez obaw pływać, skakać do wody oraz nurkować, z tym, że bez użycia akwalungu. W sam raz na wakacje nad wodą.

  • Wodoszczelność 20ATM = 200m = WR200 = 20Bar

Wyposażeni w zegarek o tak zdeklarowanej klasie wodoszczelności możemy już z użyciem akwalungu zdobywać głębiny nie narażając się na brak punktualności. Profesjonalni nurkowie wybierają jednak to co poniżej.

  • Wodoszczelność 30ATM = 300m = WR300 = 30Bar

Takie oznaczenie na zegarku jak i wyższe, bo spotyka się również 500ATM i 1000ATM zrobi z nas prawdziwego Jacques Cousteau. Posiadacz zegarka o tej klasie wodoszczelności może już bez problemu zostać wytrawnym nurkiem i po zadbaniu o własne bezpieczeństwo może nurkować na głębokościach dostępnych dla człowieka.,

A teraz garść niuansów

30m=3ATM nie oznacza wcale, że zegarek można opuścić na głębokość 30 m jest to jedynie (wedle zapewnień producenta) poddanie takiego zegarka krótkotrwałemu ciśnieniu statycznemu 3ATM, jakie teoretycznie powinno być na głębokości 30m.

Zegarki klas od 100m=10ATM i wyżej bardzo często wyposażone są w zakręcane koronki lub jakieś inne rozwiązania zapewniające szczelność na tym poziomie.

Profesjonalizm w tej dziedzinie, który zaczyna się od wodoszczelności określonej 300m=30ATM cechuje się wyposażeniem zegarka w zakręcaną koronkę, zawór helowy oraz bardzo często w obrotowy bezel umożliwiający kontrolę czasu, jaki spędza się pod wodą.

Dodatkowo wodoszczelność zegarka jest zagrożona przy gwałtownych zmianach temperatury, oraz manipulacjach koronką lub przyciskami pod wodą.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here