Co to jest rozprawka? Jak w ogóle zabrać się do jej pisania? To pytania, które z całą pewnością zadają sobie uczniowie. Nic zresztą w tym dziwnego, ponieważ tę formę wypowiedzi ćwiczą w szkole. Nawiasem mówiąc, rozprawkę muszą napisać maturzyści. Wyjaśnijmy zatem, co to jest rozprawka, bo być może taka wiedza przyda się niejednej osobie.
To wypowiedź, w której autor wyraża swoje zdanie na jakiś temat. Tradycyjnie składa się z trzech części: wstęp, rozwinięcie oraz zakończenie. We wstępie autor stawia tezę lub hipotezę, które odnoszą się do tematu rozprawki. W rozwinięciu trzeba przywołać kilka argumentów, dzięki którym uzasadniamy tezę lub też hipotezę. I wreszcie pora na zakończenie. W tej części potwierdzamy naszą tezę lub ostatecznie ją stawiamy, jeśli wcześniej postawiliśmy hipotezę. Jak widać, sprawa nie jest wcale taka skomplikowana jak by się mogło na początku wydawać. Ale trzeba też wyraźnie podkreślić, że nikt nie napisze takiego dzieła idealnie za pierwszym razem. Niestety, wszystko trzeba przećwiczyć, żeby w końcu nabrać jakiejś wprawy. Nic nie przychodzi nam od tak na tym najpiękniejszym ze światów.
Rozprawka, prawdę mówiąc, należy chyba do najprostszych typów wypowiedzi, pod warunkiem jednak, że piszący ma faktycznie coś do powiedzenia. Kolokwialnie mówiąc, lanie wody tutaj nie sprawdza się. Rozprawka wymaga jednak rzeczowości. Do tego jeszcze trzeba wykazać się dobrym stylem i umiejętnością logicznego myślenia oraz komponowania wypowiedzi. Nie mówiąc już o poprawnej o poprawnej ortografii i interpunkcji.