Wybór szamponów dla psów o różnych potrzebach

0
788
szampony dla psów

Wybór odpowiednich szamponów dla psów to jeden ze sposobów na piękną, lśniącą sierść. Choć mogłoby się wydawać, że w przypadku zwierząt nie ma to większego znaczenia, prawidłowy dobór szamponu może być równie istotny jak w przypadku ludzkich włosów. Rodzaj sierści różni się w zależności od wieku psa oraz jego rasy. Inaczej zachowuje się również sama skóra psa – m.in. w zależności od wymienionych czynników.

Dlaczego należy kupować specjalne szampony dla psów?

Jest jedna podstawowa zasada, którą należy kierować się przy wyborze preparatu dla swojego pupila. Nigdy nie należy stosować szamponów przeznaczonych dla ludzi, jak również innych środków pielęgnacyjnych – choćby nawet były delikatne. Skóra psa ma zupełnie inne potrzeby niż skóra człowieka, co zresztą można łatwo zaobserwować. Pies jest bardziej odporny na temperatury, inaczej znosi brud, a jego owłosienie pokrywa niemal całą powierzchnię ciała. Dobry szampon będzie skutecznie czyścił sierść, ale jednocześnie dbał o potrzeby danego zwierzęcia.

Rodzaje szamponów dla psów

Szampony przeznaczone dla psów różnią się przede wszystkim rodzajem sierści, do której należy je stosować. Psy krótkowłose i gładkowłose mogą być pielęgnowane przy użyciu szamponu bardziej uniwersalnego – jeśli ma dobry skład bogaty w składniki odżywcze, jednocześnie będzie odżywiał skórę i zapobiegał nadmiernemu wypadaniu sierści. Psy o długiej sierści potrzebują nieco bardziej specyficznej opieki – szampon powinien chronić je przed przesuszeniem i zapewniać lśniący efekt. Na rynku znajdują się też odżywki i szampony dla psów, które mają za zadanie zadbać o szczególne wymagania. Są to np.:

  • szampony niwelujące nieprzyjemne zapachy,
  • łagodne szampony dla posiadaczy białej lub jasnej sierści,
  • szampony dla szczeniąt,
  • hipoalergiczne szampony dla wrażliwej lub podrażnionej skóry,
  • spraye zapobiegające plątaniu się sierści,
  • suche szampony.

Domowe mycie czy zabieg u specjalisty?

Profesjonalne szampony dla psów umożliwiają wykąpanie pupila w domu, jednak wiele osób rezygnuje z tej – często niełatwej – czynności. Domowe mycie sierści bez odpowiedniego sprzętu i podejścia może się skończyć zachlapaną łazienką i resztą pomieszczeń w mieszkaniu. Salony dla psów są coraz popularniejsze – czasem warto skorzystać z usługi mycia i trymowania czworonożnego przyjaciela, które odbędzie się w fachowym gabinecie. Warto w tym przypadku postawić na miejsce polecane przez znajomych – takie, w którym kocha się zwierzęta i ma do nich stanowcze, lecz delikatne podejście.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here