Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne? Zalety i wady rozwiązań

0
4125
Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne? Zalety i wady rozwiązań

Istnieje kilka rozwiązań w zakresie przygotowywania współczesnych instalacji grzewczych. Za dwa najbardziej charakterystyczne warianty natomiast uznaje się między innymi model pompowy, a także grawitacyjny.

Ten pierwszy z wyżej wymienionych jest zdecydowanie częściej wykonywany, a to dlaczego, wspomnimy w poniższych fragmentach naszego poradnika. Drugi z kolei robi się bezproblemowo, ale na życzenie inwestującego. O zaletach obu rozwiązań grzewczych dowiesz się z naszych wskazówek zawartych w niniejszym artykule.

Ogrzewanie grawitacyjne

Uznaje się je za nieco mniej komfortowe w porównaniu z ogrzewaniem pompowym, które jest prościej montowane i zapewnia swobodę instalacji grzejników. Przy pompowym wariancie dużo bardziej realne jest szybkie i sprawne wykonanie ogrzewania podłogowego.

Z kolei jeżeli mowa o modelu grawitacyjnym, to jest ono indywidualnie działające, a zatem bez względu na dostarczanie energii elektrycznej. Tak czy inaczej opisywany tu rodzaj grawitacyjny okazuje się mniej powszechny. Kiedyś dominował, uchodząc za standard, dziś natomiast został skutecznie wyparty przez system pompowy. Jeszcze stosunkowo niedawno montowano regularnie w każdym budynku mieszkalnym wodne ogrzewanie właśnie grawitacyjne.

Ogrzewanie pompowe czy grawitacyjne? Zalety i wady rozwiązań

W jego stylu pracy chodziło o to, żeby wykorzystywać różnicę między ciśnieniami wody ogrzanej, która wychodzi z kotła i przenosi się ku górze, zaś chłodniejsza woda spada w dół. Tym samym możliwe jest ocieplenie kilkunastu kondygnacji wodą przenikającą pionami. Tak zostaje ona rozprowadzona do grzejników. Na pewno bardzo dużą zaletą jest fakt, iż ogrzewanie grawitacyjne nie wymaga pracy urządzenia elektrycznego, aby można było mówić o swobodnym przepływie wody.

A zatem niestraszne nam nawet braki dostaw prądu, bo nie na tym bazuje cała instalacja. Minusem jest natomiast skrupulatność wykonania montażu i samej konstrukcji grzewczej, która jest dużo większa niż w przypadku systemu pompowego.

Elementem zabezpieczającym instalację tej kategorii okazuje się wzbiorcze naczynie otwarte, jakie montuje się na poddaszu przykładowo albo na najwyższym punkcie sieci instalacyjnej. Kształtem przypomina ono nieduży prostopadłościan. Jest on po to, aby przejmować zwiększającą się objętość wody następującą poprzez wzrost jej temperatury w całej instalacji. Wadą charakteryzowanego rozwiązania okazuje się natomiast to, że przy nim odpada opcja ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie pompowe

Ogrzewanie pompowe jest bardzo chętnie wybieranym stylem instalacji grzewczej na ten moment, ponieważ jest dużo nowocześniejsze w swej konstrukcji niż standardowe ogrzewanie grawitacyjne, o którym wspomnieliśmy powyżej. Jest metodą występująca w instalacjach centralnego ogrzewania, wymuszając transportowanie wody za pośrednictwem pompy obiegowej.

Tym samym, w praktyce woda ogrzewana w instalacji przemieszcza się, pokonując w tym celu spore opory hydrauliczne, jakie tworzą się w momencie przepływu rody przez elementy instalacyjne. Jeżeli chodzi o zalety tego wariantu, nie ma kłopotu z prowadzeniem rur w posadzkach czy innych typach podłoża. Ponadto możemy bez trudu wykonywać przy systemie pompowym ogrzewanie podłogowe, które jest dzisiaj tak popularne.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here