Soczewki kontaktowe pielęgnacja i zakładanie

0
1262
Soczewki kontaktowe pielęgnacja i zakładanie

Soczewki kontaktowe wiążą się z niebywałą wygodą. Nie musimy martwić się o zrzucenie i uszkodzenie okularów. Podczas zimy różnice temperatur nie spowodują parowania, a widoczność zawsze będzie taka sama. Jednak zanim zdecydujemy się na soczewki kontaktowe, warto zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat ich zakładania i pielęgnacji.

Jak zakładać soczewki kontaktowe?

Wiele osób rezygnuje z wymiany okularów na soczewki kontaktowe ze względu na sposób ich zakładania. Jednak w rzeczywistości nie ma się, czego obawiać. Kiedy zrobimy to prawidłowo, nawet nic nie poczujemy. Należy podkreślić, że właściwie założona soczewka nie powinna powodować uczucia dyskomfortu ani wypaść z oka. Jeśli kiedykolwiek pojawił się taki problem, oznacza to, że zrobiliśmy coś źle. W takiej sytuacji warto wrócić do podstaw i upewnić się, gdzie popełniliśmy błąd. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, zakładając soczewki kontaktowe? Podstawową zasadą są czyste dłonie. Musimy zadbać o to, aby żadne szkodliwe substancje nie dostały się do oka. Można doprowadzić w ten sposób do jego podrażnienia i łzawienia. Następnie należy wyciągnąć soczewkę na palec – najlepiej wskazujący – i sprawdzić, czy jest dobrze ułożona. Soczewka nie może się odginać, wywijać ani zwijać. Kiedy coś jest nie tak, warto odwrócić ją na drugą stronę. Być może w tym tkwi problem.

Teraz możemy przejść do zakładania. Pamiętajmy, że soczewka znajduje się na palcu wskazującym. Aby ułatwić sobie dostęp do oka, warto odsunąć palcem środkowym dolną powiekę, a palcami drugiej ręki odciągnąć górną powiekę. W ten sposób uzyskamy swobodny dostęp do oka, a ułożenie soczewki bezpośrednio na oku nie powinno sprawić problemów ani bólu. Na końcu należy się upewnić, że wszystko znajduje się na właściwym miejscu, patrząc w różnym kierunku i mrugając kilka razy.

Jak pielęgnować soczewki kontaktowe?

Może się zdarzyć, że soczewka będzie wyczuwalna mimo zachowania należytej ostrożności. W takiej sytuacji warto upewnić się, czy odpowiednio dbamy o soczewki. Zwróćmy uwagę, jakiego płynu używamy. Niewykluczone, że nie odpowiada nam po prostu ich skład lub upłynął termin ważności produktu. W takiej sytuacji lepiej zainwestować w nowe opakowanie niż ryzykować zdrowiem oczu. Specjaliści zalecają wymianę płynu pół roku od dnia otwarcia. Wiele osób zapomina również o konieczności czyszczenia soczewek. Można to robić płynem, który zazwyczaj wlewamy do pojemniczka do przechowywania szkieł. Podczas czyszczenia należy wyciągnąć soczewkę na wierzch suchej dłoni i wyczyścić, pocierając lekko palcem. Po dokładnym wypłukaniu wkładamy ją z powrotem do pudełka z płynem, które również powinno być systematycznie czyszczone.

Może się również zdarzyć, że powodem problemów z uczuciem dyskomfortu jest zbyt rzadka wymiana płynu w pojemniczku. Najlepiej wymieniać go codziennie wieczorem. Jednak w praktyce wiele osób o tym zapomina. Dlatego też ostatecznie można to robić co 2-3 dni – nie rzadziej! Więcej ważnych informacji na temat soczewek kontaktowych znajdziemy na stronie mojepierwszesoczewki.pl.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here