Altana ogrodowa – czy wymaga pozwolenia na budowę?

0
1955
Altana ogrodowa

Altanki drewniane to jedne z największych obiektów architektury ogrodowej, na który decydują się Polacy. Trzeba jednak wiedzieć, czy altany ogrodowe wymagają pozwolenia na budowę, a także znać podstawowe zasady ich lokalizacji. Jak się okazuje, nawet tak niewinna, rekreacyjna budowla w ogrodzie, jak altana drewniana, może być obostrzona przepisami prawa budowlanego. Dzisiaj rzucimy okiem na te zapisy i postaramy się odpowiedzieć na pytanie: kiedy altana ogrodowa wymaga pozwolenia na budowę?

Definicja altany ogrodowej

Altanka drewniana to budowla rekreacyjna, zadaszona, która ma również cechy ozdobne. Określa się tym mianem proste zadaszenia oparte na kilku słupach konstrukcyjnych (na wzór wiaty ogrodowej czy pawilonu ogrodowego), jak również w pełni wyposażone, częściowo otwarte domki ogrodowe. Jak widać do grupy altan ogrodowych można zaliczyć cały szereg bardzo różnych architektonicznie obiektów. Skąd więc mamy czerpać informacje o prawidłowej zabudowie?

altana poszerzona

Altana ogrodowa, a prawo budowlane

Fot. Przykłady altan ogrodowych (Produktyogrodowe.pl/20-altany-ogrodowe)

Altana ogrodowa, a prawo budowlane

W polskim prawie główną kwestią regulacyjną jest wielkość altany ogrodowej – czy jej rozmiar wymaga pozwolenia na budowę. Zarówno dopuszczalna wielkość altany ogrodowej jak i jej oddalenie od sąsiedniej działki opisuje Regulamin ROD i Ustawa Prawo Budowlane z 7 lipca 1994 r. z późniejszymi poprawkami.

Szczegółowe wskazania, jak zbudować altanę ogrodową zgodnie z prawem zapisane są w Regulaminie ROD. Znajdziemy tam między innymi informacje dopuszczalnej powierzchni zabudowy altany ogrodowej, która dla ogrodów miejskich wynosi 25 mkw, a dla ogrodów poza granicami miasta 35 mkw. W regulaminie znajdziemy także zapisy o maksymalnej wysokości altany ogrodowej, możliwości dobudowania tarasu, który nie jest wliczany do maksymalnej powierzchni użytkowej, a także informację, jaka jest minimalna odległość altany ogrodowej od granicy działki (wynosi ona 3 m).

Altana ogrodowa – pozwolenie na budowę

Według Prawa Budowlanego pozwolenie dotyczy altan ogrodowych, których powierzchnia przekracza odpowiednio 25 mkw lub 35 mkw (w zależności od lokalizacji) oraz wysokość 5 m (dachy strome) lub 4 m (dachy płaskie).

Za altany ogrodowe, które dostępne są do samodzielnego montażu (np. altany ogrodowe polskiej marki BdBurchex), a ich posadowienie wymaga jedynie zakopania słupów konstrukcyjnych w ziemi (względnie z użyciem kotew) nie trzeba uiszczać żadnych dodatkowy opłat. Jeśli jednak altanka ogrodowa posiada posadowienie w postaci fundamentu, wówczas traktowana jest jako budowla i należy to zgłosić w lokalnym urzędzie.

Informacja o maksymalnej powierzchni altany ogrodowej jest ważna szczególnie dla tych, którzy planują samodzielny projekt i realizację tego typu obiektu. Większość gotowych altan ogrodowych z katalogu polskich producentów to małe obiekty, które spełniają wszystkie budowlane obostrzenia, zarówno od strony powierzchni jak i wysokości. Radzimy jednak mimo wszystko dobrze prześledzić karty techniczne altan ogrodowych przed samym zakupem. Większość z nich posiada jedynie podstawowe wymiary, dlatego trzeba będzie samodzielnie policzyć powierzchnię altanki, a w razie potrzeby poprosić producenta o ich podanie.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here