Alternatywa dla Windowsa

0
1865
Alternatywa dla Windowsa

Użytkownicy komputerów osobistych najczęściej pracują na urządzeniach z systemem operacyjnym firmy Microsoft – Windows.
System ten jest płatny i niestety pełny wad. Jeżeli mamy już dość pracy na Windowsie warto rozejrzeć się za alternatywnym rozwiązaniem.
Linux to rodzina systemów operacyjnych, które są całkowicie darmowe, łatwe w instalacji i obsłudze oraz bardzo bezpieczne w użytkowaniu, ze względu na znikome zagrożenie ze strony wirusów.
Decydując się na zmianę systemu operacyjnego na Linuxa, musimy odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie: jaki Linux wybrać?
Do dystrybucji najpopularniejszych pośród użytkowników domowych należą: Ubuntu, Linux Mint, Fedora i Debian.
Niezależnie od rodzaju dystrybucji, nieważne jaki Linux wybierzemy, wszystkie są darmowe (oparte na licencji GNU) oraz wyposażone przyjazne użytkownikowi w środowisko graficzne, co oznacza, że aby korzystać z systemu nie trzeba pisać komend przez konsolę. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu w instalacjach Linuxa można korzystać z programów dedykowanych dla Windowsa, które nie maja swojego odpowiednika dla Linuxa. Coraz więcej jest jednak programów, które maja swoje odpowiedniki na oba systemy.
W ostatnich latach najwięcej osób zadających sobie pytanie „Jaki Linux wybrać?” odpowiada: Ubuntu.
Ubuntu jest systemem szalenie prostym w instalacji, intuicyjnym w obsłudze, z w pełni graficznym interfejsem, ale oczywiście dającym możliwość alternatywnej pracy w terminalu. Ze względu na te cechy jest to dystrybucja polecana użytkownikom zaczynająca przygodę z Linuxem. Dużą zaletą jest możliwość przetestowania systemu bez konieczności instalacji na dysku. Po włożeniu nośnika instalacyjnego (nieważne czy na CD czy pendriv’ie) mamy możliwość wyboru czy chcemy od razu instalować system czy najpierw jedynie go przetestować.
W jaki sposób można wejść w posiadanie Linuxa? Otóż najlepiej pobrać go wprost ze strony producenta. Pamiętajmy, ze niezależnie od tego na jaki Linux się zdecydujemy jest on darmowy i nikt nie powinien, żądać od nas opłaty, nawet najmniejszej.

4emotion.pl/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here