Czego nie wiedziałeś o hokeju na lodzie

0
1461
hokej

Hokej na lodzie to wyjątkowa dyscyplina sportu. Choć w Polsce nie jest to najbardziej popularny sport, to pierwsze kluby hokejowe, Polonia oraz AZS, pojawiły się u nas już w 1922 roku. W poniższym artykule postaramy się przedstawić kilka wyjątkowych faktów na temat dziedziny sportu, jaką jest hokej na lodzie, o których być może jak do tej pory nie usłyszałeś. 

Historia hokeja

Hokej na lodzie to dyscyplina, która największą popularnością cieszy się obecnie w m.in. Kanadzie. Choć mówi się, że dyscyplina ta najprawdopodobniej została zapoczątkowana w Anglii lub Francji. Pogląd ten potwierdzają dzieła w malarstwie niderlandzkim. Według innych źródeł hokej na lodzie został wymyślony przez stacjonujących w 1855 r. w Ontario angielskich żołnierzy. Mimo wszystko już dużo wcześniej używano określona “hokej” do rozmaitych gier rozgrywanych przez zawodników na lodzie. Użycie samej nazwy dyscypliny, czyli “hokej”, opisując grę, która ma miejsce na zamarzniętym lodowisku, historycy datują na 1785 rok. Trzeba jednak podkreślić, że do tej pory nie możemy być całkowicie pewni co do etymologii tego terminu.  

Gdzie hokej jest najbardziej popularny? 

Hokej na lodzie ze względu na warunki pogodowe i klimatyczne cieszy się największą popularnością w krajach znajdujących się na północy. Kiedyś grano w niego jedynie w terenie, gdzie podczas sezonu zimowego dało się wyznaczyć pole na lodzie, czyli np. w Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Rosji oraz w krajach nordyckich. W momencie, kiedy pojawiły się opcja lodowisk sztucznych, czyli zamykanych w halach sportowych, hokej można było trenować przez cały rok, niezależnie od klimatu i temperatury. Według dostępnych informacji hokej jest jednym z czterech najpopularniejszych sportów zawodowych w Ameryce Północnej. Jednakże najważniejsza na świecie klubowa liga świata: NHL jest rozgrywana w Kanadzie i USA.  W kanadzie hokej na lodzie urósł do rangi sportu narodowego, ma tam najwięcej fanów i sympatyków. 

Zasady gry w hokeja na lodzie

Zespoły grające w mecze hokejowe na lodzie mają w sumie dwudziestu dwóch zawodników, z czego dwudziestu gra na polu gry a do tego dochodzi dwóch bramkarzy. Dzięki temu zespoły w trakcie gry swobodnie dokonują regularnych zmian tzw. „piątek”. W składzie każdej drużyny biorącej udział w rozgrywce na lodzie występuje bramkarz i pięciu graczy w polu. W ramach graczy na polu mamy dokładnie dwóch obrońców i trzech napastników (lewoskrzydłowego, środkowego, prawoskrzydłowego).

Wyposażenie graczy 

Głównym atrybutem gry w hokeja jest oczywiście krążek wykonany z twardego kauczuku. Poza tym każdy zawodnik musi mieć kij, dobrą parę łyżew. W związku z tym, że hokej na lodzie powoduje wiele kontuzji, gracze muszą być wyposażeni w odpowiednie ochraniacze, zapobiegające poważnym konsekwencjom w razie upadku. Każdy gracz trąca krążek swoim kijem w taki sposób, by wbić go do bramki przeciwnika.

Czas i miejsce gry 

Mecz hokejowy trwa dokładnie jedną godzinę, czyli sześćdziesiąt minut. Dzieli się go na trzy części po 20 minut, czyli tzw. tercje. Czas gry jest zatrzymywany, gdy występuje przerwa w grze wywołana przez sędziego. Mecze odbywają się na lodowisku otoczonymi bandami. Boisko podzielone jest na trzy, przez specjalne linie zwane także tercjami. Czerwona dodatkowa linia przebiega przez sam środek boiska i jest zwana neutralną.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here