Libido, czyli popęd seksualny, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn jest kwestią bardzo indywidualną. Niskie libido nie musi być leczone. Może jednak powodować napięcia w związku lub być objawem choroby. W podniesieniu poziomu libido mogą pomóc preparaty lecznicze. Czy one jednak działają? I czym się różnią od środków wzmacniających płodność?
Tabletki na libido − kiedy zacząć je brać?
Twoje libido zależy od bardzo wielu czynników: od tego, jak układają się Twoje relacje z partnerem lub partnerką, jak idzie Ci w pracy – po stężenie hormonów w Twoim organizmie. Uznaje się, że libido u kobiet może być osłabione wskutek burzy hormonalnej, np. w okresie przekwitania. Na niskie libido u pań wpływa także duże stężenie prolaktyny w organizmie.
Chęć na seks u mężczyzn systematycznie spada od 18. roku życia. Jednak widocznie obniżone libido można zauważyć u panów po 45. roku życia i również związane jest to z hormonami. Tym razem główna rolę odgrywa testosteron, a właściwie jego niski poziom w organizmie mężczyzny.
Nikt nie powie Ci, kiedy trzeba zacząć brać preparaty na libido. Libido to bardzo delikatna i indywidualna kwestia. Jeżeli masz niskie libido, nie masz ochoty na seks i dobrze Ci z tym, nie musisz ingerować w swoją naturę i wspomagać się lekami. Jeżeli jednak odczuwasz dyskomfort z tego powodu, możesz zwrócić się o pomoc do ginekologa lub seksuologa. Oni podpowiedzą Ci, jak zwiększyć swoje libido i być może polecą Ci odpowiednie leki na libido lub też bardziej naturalne afrodyzjaki, np. zioła czy tabletki na libido bez recepty.
Tabletki na płodność a tabletki na libido dla kobiet
Warto podkreślić, że leki na płodność a leki na libido to tak naprawdę dwie zbliżone do siebie, choć różne leki. Libido to nic innego jak popęd seksualny. I choć ten jest niewątpliwie potrzebny do naturalnego zajścia w ciążę, tabletki na libido mają na celu przede wszystkim rozbudzić chęć podjęcia współżycia. Z kolei leki zwiększające płodność to przede wszystkim preparaty lecznicze, które u kobiet wpływają na owulację lub też pobudzają jajniki do produkowania komórek jajowych.
Leki na płodność dla niej powinny być przepisane przez lekarza i stosowane pod jego ścisłą kontrolą. Są to zwykle dość silne leki hormonalne, których nie można przyjmować na własną rękę. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z preparatami witaminowymi lub ziołowymi, które mają odpowiednio przygotować kobietę na noszenie pod sercem dziecka. Takie tabletki na płodność dla niej także lepiej zacząć brać zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej przed zajściem w ciążę lekarz poleca kobiecie przyjmowanie kwasu foliowego lub uzupełnienie składników, których organizm ma niedobór.
A jak więc działają leki na libido dla kobiet? Warto podkreślić, że jeżeli kobieta zdecyduje się na leczenie swojego niskiego libido, powinna działać na wielu płaszczyznach. Preparaty na libido to nie wszystko. Odpowiedzialność za niskim popęd seksualny może leżeć przede wszystkim w psychice kobiety. Dlatego dobrze jest połączyć środki farmakologiczne z psychoterapią, o ile specjalista tak zadecyduje. Preparaty na libido dla kobiet to przede wszystkim związki z L-argininą, która m.in. poprawia ukrwienie narządów płciowych. Obecnie w Stanach Zjednoczonych prowadzone są również badania nad „Viagrą dla kobiet”, jednak dotychczasowe wyniki nie są jeszcze zadowalające.
Tabletki na płodność dla mężczyzn a tabletki na libido dla mężczyzn
U mężczyzn problem z potencją i płodność są dużo bardziej ze sobą powiązane. Brak erekcji u mężczyzny nie oznacza, że jest on bezpłodny, ale zdecydowanie wpływa to na możliwość zapłodnienia partnerki.
Leki na płodność dla mężczyzn mają za zadanie przede wszystkim poprawienie jakości nasienia. Może to polegać na kuracji hormonalnej lub też uzupełnieniu niedoborów witaminowych. Lekarze przyznają, że są przypadki, w których uzupełnienie witamin E i C, a także karotenów (odmian witaminy A), selenu i cynku mogą przynieść dobre efekty przy staraniu się o ciążę. Takie suplementy możesz kupić m.in. w aptece online.
Tabletki na libido u mężczyzn bez recepty to także preparaty oparte o grupy witamin i minerałów, a także L-argininę, które pomagają wzmocnić organizm mężczyzny i ułatwić erekcję. Inną grupą leków na potencję, są preparaty, które pomagają bezpośrednio wywołać erekcję. Zazwyczaj producenci leków zalecają wzięcie odpowiedniej dawki na kilka godzin przed stosunkiem. Nie ulega wątpliwości, że na niskie libido u mężczyzn może wpływać także psychika, np. przewlekły stres czy strach przed stosunkiem.
Jak widzisz, w walce o zwiększenie popędu seksualnego możesz wybierać spośród naprawdę wielu opcji. Warto też pamiętać, że libido i płodność są bliskimi, lecz nie jednoznacznymi pojęciami – i leczenie w każdym z tych przypadków wygląda inaczej. Pamiętaj również, aby przed zastosowaniem jakiejkolwiek kuracji zwrócić się do lekarza.