Higiena w trakcie okresu

0
1362
higiena intymna podczas miesiączki
fot. Pexels.com

Miesiączkowanie to czas, w którym powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na odpowiednią higieną miejsc intymnych. Jak najlepiej zadbać o czystość w te dni, aby nie nabawić się uporczywej infekcji?

Przeczytaj też: http://www.blondeworld.pl/higiena-intymna/

Higiena intymna podczas miesiączki

Dlaczego tak istotne jest, aby zadbać o odpowiednią higienę w czasie menstruacji? W trakcie okresu pH pochwy wzrasta, dlatego jesteśmy bardziej narażeni na infekcje i problemy z drogami rodnymi. Co więcej, krew menstruacyjna osłabia naturalną barierę ochronną, przez co łatwiej nabawić się chorób grzybiczych i bakteryjnych sromu. Przykrości związanych z infekcjami można łatwo uniknąć, jeśli odpowiednio zadbamy o czystość naszych miejsc intymnych, szczególnie w te dni.

Podczas menstruacji najlepiej nosić bawełnianą bieliznę, która łatwo przepuszcza powietrze, a także zrezygnować ze stringów i obciskających brzuch ubrań. Warto też wybierać podpaski o neutralnym zapachu, ponieważ te perfumowane często wywołują odparzenia miejsc intymnych. Niezależnie czy używamy podpasek, tamponów czy kubeczków menstruacyjnych, należy je wymieniać regularnie co kilka godzin, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia zespołu wstrząsu toksycznego. Jedną z kluczowych zasad, którą należy bezwzględnie przestrzegać, jest dokładne mycie dłoni przy każdej aplikacji środków higienicznych.

Mycie w trakcie menstruacji

Na czas miesiączki należy zrezygnować z długich i ciepłych kąpieli, ponieważ wzmogą krwawienie z pochwy. W tym czasie warto korzystać z krótkich pryszniców. Na koniec mycia warto osuszyć strefy intymne osobnym ręcznikiem lub wytrzeć się ręcznikiem papierowym, aby zmniejszyć ryzyko kontaktu z bakteriami z zewnątrz.  

W ramach higieny intymnej warto wybierać produkty, które nie posiadają w składzie silnych detergentów podrażniających delikatną skórę, a także parabenów, sztucznych barwników i substancji zapachowych. Odpowiedni płyn do higieny miejsc intymnych powinien mieć krótki i naturalny skład. Dobrym znakiem jest także brak określonego zapachu produktu.

Zobacz także: http://www.diapazon.pl/jak-przygotowac-nastolatke-do-pierwszej-miesiaczki/

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here