Kiedy zaczynamy myśleć o wprowadzeniu zdrowych zmian w swojej diecie, możemy natknąć się na wiele różnych oznaczeń, które sprawiają, że czujemy się zagubieni. Jednym z takich istotnych oznaczeń jest skrót PPM, który oznacza podstawową przemianę materii. Czym jest podstawowa przemiana materia i dlaczego powinniśmy ją obliczyć przed rozpoczęciem nowej diety?
Co znaczy skrót PPM?
Skrótem PPM określa się podstawową przemianę materii, czyli tak zwany metabolizm podstawowy, który jest równy najniższemu zapotrzebowaniu kalorycznemu organizmu na podtrzymanie podstawowych funkcji życiowych w neutralnych warunkach. Dzięki obliczeniu PPM można dowiedzieć się, jak wiele energii wykorzystuje organizm człowieka na czczo, w stanie zupełnego spokoju fizycznego, psychicznego, na czczo oraz w optymalnym mikroklimacie. Początek pomiaru PPM dokonuje się w praktyce rankiem, na czczo, w pozycji leżącej, a osoba badana nie powinna przyjmować przez ostatnie 12 godzin używek ani palić papierosów, ponieważ może to spowodować podwyższenie spoczynkowej przemiany materii o nawet kilkanaście procentów. Uwalniana energia z podstawowej przemiany materii jest zużywana przez organizm do podtrzymania podstawowych funkcji jak np. praca serca, oddychanie, krążenie krwi, odbudowę, wzrost komórek i tkanek, napięcie mięśni, praca układu nerwowego oraz utrzymanie stałej temperatury ciała
Od czego zależy tempo metabolizmu
PPM człowieka zależy od wielu czynników, dlatego każdy organizm może spalać kalorie w różny sposób (np. osoby „wiecznie” szczupłe bardzo często charakteryzują się szybką przemianą materii niezależnie od ich aktywności fizycznej). Podstawowymi czynnikami wpływającymi na wielkość podstawowej przemiany materii są takie czynniki jak masa ciała, wzrost, wiek, płeć, stan zdrowia, obecność specjalnego stanu fizjologicznego (np. ciąża u kobiet), choroby, stan zdrowia, sposób odżywiania, gruczoły endokrynne oraz czynniki genetyczne, a także przyjmowane leki i miejscowy klimat. PPM wzrasta w okresie intensywnego wzrostu I rozwoju organizmu (niemowlęta i młodzież potrzebują większej ilości kalorii), a także w momentach, kiedy podnosi się temperatura ciała. Przyczynami zwiększenia PPM bywają także nadmiar tyroksyny wytwarzanej przez tarczycę oraz inne problemy zdrowotne. Z drugiej strony można wyróżnić sytuacje (stany), w których poziom PPM maleje. Są to m.in. okres snu, niedożywienie i wysoki deficyt kaloryczny oraz niedoczynność tarczycy. Poza tym poziom PPM zmniejsza się także u ludzi mieszkających w klimacie tropikalnym oraz będące w podeszłym wieku.