Dlaczego samochody drożeją?

0
1057

Rynek motoryzacyjny w naszym kraju ulega ciągłym i niezwykle dynamicznym zmianom. Od kilku lat jesteśmy świadkami radykalnego wzrostu cen nowych samochodów, również samochody używane po długim okresie spadków wartości zaczęły drożeć. W jaki sposób ten stan przekłada się na sytuację aktualnych i przyszłych właścicieli pojazdów?

Co się dzieje na rynku nowych aut?

Samochody rosną. To sformułowanie dotyczy zarówno wielkości, jak i wyposażenia. Niestety wzrost objął również kwoty widoczne w cennikach dealerów poszczególnych marek. Trudno jest się gniewać o to, że obecne samochody klasy B swoimi gabarytami zewnętrznymi i przestronnością wnętrza dogoniły, a niekiedy także przegoniły kilkuletnich rywali z klasy średniej. Jednak jeszcze trudniej jest się pogodzić z faktem tego, że ceny samochodów miejskich przekroczyły już magiczną barierę 50 tysięcy złotych, a wydanie 100 tysięcy złotych na popularne auto klasy kompaktowej wcale nie stanowi dużego wyzwania. 

Jest kilka przyczyn takiego stanu, pierwszą z nich jest wspomniany już wzrost wielkości samochodów oraz coraz lepsze wyposażenie standardowe — oznacza to konieczność użycia większej ilości materiałów, a ich montaż wymaga znacznych nakładów pracy. Nie bez znaczenia są też coraz surowsze normy dotyczące bezpieczeństwa i emisji spalin, które dyktują konieczność implementacji skomplikowanych, a więc także kosztownych systemów dbających o zdrowie pasażerów i ochronę środowiska. W ten już niełatwy scenariusz dodatkowo wpisała się pandemia, której efekty mocno zdezorganizowały pracę niemal wszystkich fabryk, co z kolei odbiło się na wydajności i w negatywny sposób przełożyło na poziom cen. Czy w przyszłości będzie taniej? Z pewnością nie. Historia pokazuje, że raz podniesione ceny raczej nie wykazują tendencji do spadków.

Podwyżki na rynku aut używanych

Nieco inaczej przedstawia się rynek aut używanych. Jeszcze w roku 2019 mogliśmy cieszyć się stosunkowo niskimi cenami dobrze utrzymanych samochodów z drugiej ręki. Zmiana nadeszła wraz z wiosną 2020 roku i tu również trudno nie dostrzec powiązania z sytuacją pandemiczną, a ponieważ większość pojazdów pochodzi zza naszej zachodniej granicy, to dodatkowym utrudnieniem dla kupujących jest wysoka wartość euro w stosunku do złotówki. 

To, co jest kłopotem dla kupujących, powinno być ułatwieniem dla sprzedających. Czy zatem wysokie ceny samochodów używanych oznaczają, że aktualnie łatwiej jest sprzedać posiadane auto? To już zależy od tego, co chcemy sprzedać. Dużym wzięciem cieszą się hybrydy, do których polscy kierowcy zdążyli się w ostatnich latach przekonać. Doceniają trwałe, niewysilone silniki spalinowe i niskie koszty eksploatacji. W dalszym ciągu utrzymuje się też popyt na produkty pochodzące od niemieckich producentów, co ciekawe od kilku lat prym wiedzie nie Mercedes czy też Volkswagen, lecz Opel z modelem Astra. Zdecydowanie trudniej jest sprzedać samochody francuskie, czy też włoskie. Ogłoszenia długo czekają na zainteresowanie potencjalnych kupujących, a wynik negocjacji handlowych rzadko kiedy satysfakcjonuje sprzedawcę. Dobrym pomysłem dla osób, które chcą szybko i sprawnie pozbyć się samochodu bez konieczności przeprowadzania uciążliwych targów będzie skorzystanie z oferty firmy Car-Gryf, prowadzącej skup aut – Szczecin i okolice. Transakcje przeprowadzane są błyskawicznie, formalności ograniczone do minimum, a pieniądze trafiają do rąk sprzedawcy w chwili podpisania umowy. Na współczesnym rynku motoryzacyjnym nie da się tego zrobić prościej!

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here