Ekogroszek – stosunek jakości względem ceny. Poradnik przed wyborem odmiany ekogroszku

0
1160

Każdego roku, ekogroszek okazuje się być jednym z najchętniej wybieranych w naszym kraju paliw opałowych. Sięgają po niego zarówno osoby, pragnące uzyskać komfortowy poziom ciepła w swoim domu, jak i ci, którzy ogrzewają budynki publiczne, biurowce, siedziby firm. W każdym wypadku, ekogroszek jest wyborem optymalnym – pozwala uzyskać dużą ilość ciepła po atrakcyjnej cenie. Poniżej rozwiniemy ten temat podpowiadając – jaki rodzaj ekogroszku polecamy kupić oraz jak odnaleźć ten, który będzie idealnie pasował do naszych potrzeb grzewczych.

Ekogroszek – spalanie i wytwarzanie ciepła

Ekogroszek spala się w dedykowanych do niego kotłach, przystosowanych do obsługi paliwa o wyjątkowo drobnej granulacji. Większość dostępnych ekogroszków ma identyczne parametry fizyczne – są to niewielkich rozmiarów bryłki węgla, których długość wynosi ok. 4 cm. Nie należy przy tym mylić ekogroszku z miałem węglowym – w odróżnieniu od niego jest w mniejszym stopniu zanieczyszczony związkami siarki oraz innych szkodliwych składników, a także – bardziej kaloryczny.  

Pierwszą rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę, jest kaloryczność danego ekogroszku – czyli innymi słowy jego wartość opałowa. Im wyższa wartość tego parametru, tym lepszej jakości jest dany ekogroszek.

Rodzaje ekogroszku – jaki wybrać, by nie żałować?

Ekogroszki dla klientów budżetowych to między innymi Ekogroszek COMFORT oraz CLASSIC. Pierwszy z nich jest dedykowany do kotłów o klasie 3, 4 lub 5, a także kotłów poza klasyfikacją, jednak wyposażonych w specjalny rodzaj podajnika. Jest wyjątkowo tani, co z pewnością docenią wszyscy odbiorcy poszukujący sposobu na zaoszczędzenie na paliwie opałowym. Ponadto, jego wartość opałowa jest na dobrym poziomie – przewyższa typowe pellety lub inne zastępniki ekogroszków – i wynosi nawet 26 MJ na kilogram paliwa.

Ekogroszek CLASSIC jest nieco bardziej wydajny – jego wartość opałowa sięga nawet 28 MJ, co czyni go jednym z najpopularniejszych ekogroszków na terenie całego kraju.

Kolejne dwa rodzaje ekogroszków są jeszcze bardziej wydajne. Ekogroszek POWER MAX jest wysokoenergetyczny i dedykowany do kotłów nawet 5-tej klasy. Jego wartość opałowa przekracza 29 MJ, co czyni go idealny rozwiązaniem dla klientów wymagających, którym zależy na dokładnie zagrzaniu swojego miejsca zamieszkania lub pracy. Jest to także ekogroszek opatrzony certyfikatami bezpieczeństwa – w tym z przyznaną klasą A przez Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla.

Najbardziej wydajny jest jednak ekogroszek ECODESIGN, wytworzony wyłącznie z granulków węglowych najwyższej klasy. Ceny ekogroszku ECODESIGN są nieco wyższe niż pozostałych odpowiedników – jednak z pewnością wynagrodzi nam to w czasie procesu spalania. Warto podkreślić, że ten typ ekogroszku jest wyjątkowo niskoemisyjny – zawartość siarki jest wyjątkowo mała, podobnie jak ilość powstającego w czasie spalania popiołu.

Na koniec warto wspomnieć o kolejnym istotnym parametrze dostępnych ekogroszków. Jest nim poziom spiekalności – czyli ilość stwardniałego osadu, który powstaje wewnątrz komory spalania. Spiekalność ma olbrzymi wpływ na komfort korzystania z kotła oraz jego żywotność. W przypadku ekogroszków – wybieramy paliwo o niskim poziomie spiekalności – ich współczynnik RI wynosi mniej niż 20.

PODZIEL SIĘ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here